Alaçam Posta
ANASAYFA MOBİL SAYFA GALERİ ALAÇAM VIDEOLAR ALAÇAMSPOR SİTENE EKLE İLETİŞİM
ALAÇAM EĞİTİM-BİR-SEN OKUL MÜDÜRLERİYLE YEMEKLİ TOPLANTIDA BULUŞTU

HABER ARA

Online Kişi:

ALAÇAM'DA BODUR MEYVELER MEYVE VERDİ

ALAÇAM'DA BODUR MEYVELER MEYVE VERDİ

Tarih Editör
Bu haber 4306 defa okunmuştur.

Üç yıl önce dikilen bodur meyveler meyve verdi.


ALAÇAM'DA BODUR MEYVECİLİK MEYVESİNİ VERMEYE BAŞLADI.

İlçemizde tütün tarımının yerine düşünülen alternatif tarımsal faaliyetlerden olan bodur meyvecilik çalışmaları ilk ürünlerini vermeye başladı.İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü'nün katkılarıyla halkımıza önce bodur meyvecilik tanıtıldı.
Ancak ilk çalışmalara halkımız biraz uzak durdu.Çünkü yıllardır yaptığı tarımsal çalışmaları kolay kolay terk etmek istemiyor,Ayrıca yeni dikilecek meyveler hemen değil bir kaç yıl sonra ekonomik olarak geri dönüş yapacaktı.
İlk olarak her köyden bir kaç çiftçimiz bodur meyve yetiştiriciliği konusunda başvuru yaptı.Başvuru yapan çiftçilere konu ile ilgili bilgi verildikten sonra çiftçilerimiz meyve dikimini gerçekleştirdiler.
Bodur meyvecilik geleneksel olarak yapılan meyvecilikten daha farklıydı.Meyveler belli bir aralık ve sıralamayla dikildi.Damla sulama teknikleri ile kurak dönemlerde sulama yapıldı.Hastalıklara ve zararlı böceklere karşı ilaçlama yapıldı.Boyları uzadıkça belli aralıklarla budama ve çekilen tellerle destekleme yapıldı.Çapalama gübreleme ve diğer bakımlar sürekli yapılmaktadır.

Aradan üç yıl gibi bir zaman geçmesinden sonra meyvelerde  yüz güldürecek şekilde bir ürün verimi görülmektedir.Her  geçen yıl ürün verimi artarak devam edecektir.Bu konuda çiftçimizin en büyük ihtiyacı bodur meyvecilik konusunda  üreticimize yaşadığı sorunlar karşısında onlara bilgilendirme yapacak Ziraat teknik elemanlarının sağlanmasıdır.

Zeytin Köyü'nde Osman Nuri İLERİ'nin bodur meyve bahçesini gezdiğimizde çok güzel bir meyve bahçesi göze çarpıyor.Bahçede bir çok meyve çeşidi bulunmakta.Erik ve kirazların hasat edildiği diğer meyvelerin ise ileri günlerde hasat edilebileceği göze çarpmaktadır.Bahçede kiraz ,elma ,armut,kivi,ceviz gibi bodur meyve çeşitleri yer almaktadır.Bu yıl ve gelecek yıllarda meyvelerden elde edilen ürünler çiftçimizin en önemli ekonomik gelir kaynağı olacaktır.İlçemiz kırsal Kesiminde eğimli yamaçlar ,genelde boş otlak alanlar olarak kullanılmaktadır.Halbuki bu alanlara uygun bodur meyvecilik halkımıza tanılarak bu şekilde yönlendirilse, hem çiftçimiz hemde ülkemiz açısından daha iyi ekonomik gelir sağlanacaktır. Ayrıca bu konuda çiftçimize bodur meyvecilikle ilgili sorunlarında yardımda bulunacak teknik eleman sağlanmalıdır.

Bodur meyve bahçesinde olgunlaşan meyveler sırası ile pazara geliyor.Önce kirazlar pazarda yerlerini aldı, şimdi kırmızı elma çeşitleri .Yakında yeşil elmalar pazarda yerini alacaktır

Haber:Alaçam Posta.

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

Alaçam Haberleri

ALAÇAM SGK MÜDÜRÜNDEN BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET

ALAÇAM SGK MÜDÜRÜNDEN BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET ..........

ALAÇAM GENÇLİK MERKEZİNDEN ÖDÜLLÜ DENEME SINAVI

ALAÇAM GENÇLİK MERKEZİNDEN ÖDÜLLÜ DENEME SINAVI ,,,,,,,
Bu sayfadaki hiç bir içerik editörden izinsiz kopyalanamaz.
Alaçam alacamposta alacam alaçam haberleri alaçamlı güreş alaçam haber alaçam posta sizin için samsun alaçam

RSS Kaynağı | Yazar Girişi

sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi