Alaçam Posta
ANASAYFA MOBİL SAYFA GALERİ ALAÇAM VIDEOLAR ALAÇAMSPOR SİTENE EKLE İLETİŞİM
ALAÇAM EĞİTİM-BİR-SEN OKUL MÜDÜRLERİYLE YEMEKLİ TOPLANTIDA BULUŞTU

HABER ARA

Online Kişi:

FAYDALI BİR SONBAHAR MEYVESİ MUŞMULA(TÖNGEL)

FAYDALI BİR SONBAHAR MEYVESİ MUŞMULA(TÖNGEL)

Tarih Editör
Bu haber 42517 defa okunmuştur.

TÖNGELİN FAYDALARI


Muşmula=(Töngel)




     Sonbahar mevsiminin en sevilen meyvelerinden biriside Muşmula olarak bilinen ve yöremizde Töngel adı verilen meyvedir.Töngel ormanlık alanlarda doğal olarak da yetişir.Maki bitki topluluğunun bir üyesidir.Özellikle yüksek kırsal kesimlerde orman içi veya bodur çalılıklar arasında yer alır.Doğada kendiliğinden yetişen töngeller daha küçüktür fakat daha tatlı ve faydalıdır. Bunun yanında kültüre alınarak yetiştirilen daha iri meyveli muşmulalar pazarlarda,manavlarda halkın tüketimine sunulur. Muşmula=(Töngel) Ağacı ve Meyvesi: Beyaz ve pembe renklerde çiçekler açan bir ağaç ve bu ağacın buruk tatlı meyveleridir. Muşmula=(Töngel) meyvesi C vitamini ile karoten ve çeşitli mineraller içerir.




         Muşmula=(Töngel)nın Faydaları: Bağırsakların ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Böbrek ve mesanedeki kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Bağırsak iltihabına karşı faydalıdır. İshal ve dizanteriyi giderir. Sinirleri güçlendirir. Mideyi kuvvetlendirir. Mide hastalıkları, lumbago ve nikriste faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler. Düşük yapmayı engeller. Muşmula=(Töngel) meyvesinin rahim iltihapları, böbrek hastalıkları ve mide-bağırsak hastalıklarına iyi gelir.”Gaz giderici olarak faydalıdır. Muşmula=(Töngel) mideyi kuvvetlendirir, kan dolaşımını düzenler, sinirleri güçlendirir. Muşmula=(Töngel) ana karnındaki ceninin düşmesini önlemektedir.”




        Muşmula=(Töngel) yaprağının kaynatılıp içilmesi halinde şeker hastalığına iyi gelir. Muşmula=(Töngel) çekirdeğinin idrar artırıcı özelliği bulunduğunu, böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde faydalı olduğu bilim adamları tarafından söylenmektedir.

      Muşmula=(Töngel) meyvesi ilk koparıldığında buruk bir tada sahiptir. Bir süre bekletildikten sonra yumuşar ve lezzetlenir. Bu şekilde meyve olarak yenebileceği gibi çekirdekleri ve yaprakları da ilaç olarak kullanılabilir. Muşmula=(Töngel) çekirdeği idrar arttırır. Muşmula=(Töngel)  yaprakları kaynatılıp içilirse şeker hastalığına iyi gelir.



       ”Muşmula=(Töngel), bağırsak hastalıklarında iyi bir kabız düzenleyicidir, bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Meyveleri suda pişirilip demlendikten sonra şekerle içilince, ishal ve dizanteri hastalıklarına iyi gelir.”

       Bilmece:Dağdan gelir,taştan gelir beş bıyıklı eniştem gelir.

       Cevap:TÖNGEL


AFİYET OLSUN

 


Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

Güncel Haberler

BAFRA DA MEYDANA GELEN TEKNE KAZASINDA 3 KİŞİ VEFAT ETTİ 4 KİŞİ KAYIP

BAFRA DA MEYDANA GELEN TEKNE KAZASINDA 3 KİŞİ VEFAT ETTİ 4 KİŞİ KAYIP GICI GÖLÜNDE FACİA

BAFRA DA TRAFİK KAZASI 3 GENÇ YAŞAMINI YİTİRDİ

BAFRA DA TRAFİK KAZASI 3 GENÇ YAŞAMINI YİTİRDİ TRAFİK KAZASINDA YAŞAMINI YİTİREN GENÇLER YARIN DEFİN EDİLECEK
Bu sayfadaki hiç bir içerik editörden izinsiz kopyalanamaz.
Alaçam alacamposta alacam alaçam haberleri alaçamlı güreş alaçam haber alaçam posta sizin için samsun alaçam

RSS Kaynağı | Yazar Girişi

sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi