ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

ALAÇAM-YAKAKENT KIRSAL KALKINMA TOPLANTISI

ALAÇAM-YAKAKENT KIRSAL KALKINMA TOPLANTISI

Tarih
Bu haber 1567 defa okunmuştur.

.......


     Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçelerde küçük dokunuşlarla mucizeler yaratacaklarını söyledi...
Başkan Yılmaz, "Bu ülke konuşarak çok şey kaybediyor. Hayatında tütünün T'sini, fındığın F'sini, şeker pancarının ne olduğunu bilmiyor, ama oturduğu yerden uzman gibi konuşuyor. Bu konuşmaların ülkeye hiç bir faydası olmuyor. Onun için biz konuşmaya değil, konuştuklarımızı icraata dökmeye geldik" dedi.

         İlçelerde sürdürdüğü kırsal kalkınma toplantılarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya YILMAZ Alaçam ve Yakakent’te ilgililerle bir araya geldi.

 Alaçam Öğretmen evi bahçesinde Başkan Yılmaz’ın başkanlığındaki toplantıya Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Sayın Turan ÇAKIR , Ak Parti Grup Başkan Vekili Sayın Nihat SOĞUK, Alaçam Kaymakamı Sayın Oğuz Alp ÇAĞLAR ve Yakakent Kaymakamı Sayın Yusuf GEMİCİ, Alaçam Belediye Başkanı Hadi UYAR, Yakakent Belediye Başkanı Sayın Hüseyin KIYMA, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Sayın Sefer ARLI, Sayın Mustafa YURT, Tarım İl Müdürü Sayın Kadir GÜVEN, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Sayın Mehmet Akif ÖZDEMİR ,kamu kurum kuruluş yetkilileri, meclis üyeleri ile çiftçiler ve hayvan üreticileri katıldı.

KÖYDEN KENTE GÖÇÜ DURDURMAYA GELDİK
Toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl özel İdaresi'nin bıraktığı noktadan tarımsal kalkınmayı daha ileri noktaya taşımanın gayreti içerisinde olduklarını ifade ederek, “Hayal ettiğimiz bir çok şeyi konuşup durmaktansa bugün burada konuştuklarımızı hayata geçirmenin gayretine girelim. Onların içerisinden bazı ana başlıkları seçip işe koyulalım. Bu istişare toplantısı ile tarımı, hayvancılığı ve köy rençberliğini artırmanın, geliştirmenin çarelerini arıyoruz. Bu konuda 3 yıllık süreçte istişareden çıkacak kararları belirleyip hazırlayacağımız aksiyon planı çerçevesinde hayata geçireceğiz. Gerekli ödevleri ve ders notlarını üretici ve yetiştiricilerin beklentilerinin desteğiyle geliştirme arzusundayız. Yakakent ve Alaçam'da tarımda, hayvancılıkta ve köy ekonomilerinin geliştirilmesinde neler yapılacağını belirlemek için geldik. Her türlü fikre açığız. Konuştuklarımızı oturup belediyede masaya yatıracak ve bunları hemen pratiğe dökeceğiz. Köylerimizin göçünün sebebi tamamen köylerde köy rençberliğinin bitmesi ve tarımın durması. İşte bu göçü biz bitireceğiz" diye konuştu.

TARIMI BİLMEYENLER TARIMLA İLGİLİ BOŞ BOŞ KONUŞUYOR
Tarımla ilgili hiç bir bilgiye ve birikime sahip olmayanların sürekli konuşup eleştirmelerine de sert çıkan Başkan Yılmaz, “Bu ülke konuşarak çok şey kaybediyor. Hayatında tütünün T'sini, fındığın F'sinin, şeker pancarının ne olduğunu bilmiyor ama oturduğu yerden uzman gibi konuşuyor. Bu konuşmaların ülkeye hiç bir faydası olmuyor. Konuşulanları götürüp araziye tatbik eden, çalışarak eli nasırlaşan, düşüp dizi kanayan, üzülen, yorulan, yürekli insanların yaptıkları işlerin bu ülkeye faydası var. Onun için biz konuşmaya değil, konuştuklarımızı icraata dökmeye geldik. Küçük dokunuşlarla köylerimizde mucizeler ortaya çıkacağına inanıyorum. 30 Mart seçimlerinden önce yine burada bir toplantı yaptık. Dedik ki 30 Mart’tan sonra iş yine bize düşecek. Şu Alaçam'da ve Yakakent'te yapacağımız en acil işlerin bir adını koyalım dedik ve işe öyle başladık. Onların üzerine de Allah'ın izniyle tam gaz gidiyoruz " ifadelerini kullandı.

Kırsal kalkınma toplantılarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçelerdeki tarımsal ve hayvansal potansiyeli verimli hale getirip artırmak istediklerini anlattı. Tarım ve hayvancılığı artırıp köy ekonomilerini oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, ‘gelin burada bize faydalı olacak şeyleri söyleyin birlikte yol alalım’ diyerek, elinde tarımsal sorunların yer aldığı kitapçığı gösterdi ve ‘3 sene sonunda sayfaları tekrar açıp, bu halloldu, bu yapıldı’ diyeceklerini belirtti.

DEFNE ÜRETİMİ ARTIRILMALI
Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma da, defne üretimin artırılarak aile bütçesine katkı sunulmasını istedi. Alaçam Kaymakamı Oğuz Çağlar ise, "Alt yapıya yönelik hizmetlerde köylerimizde çok yol alındı. Büyükşehir Belediyemiz tam anlamıyla köylerde mucizelere imza atmış durumda. Bafra'da turizmi ele aldık. Bugün de tarım ile ilgili bir planlama içerisindeyiz. Biz Alaçam olarak Samsun'un dinlence yeri, herkesin hafta sonları kaçabileceği bir yer olma arzusundayız" şeklinde konuştu.
Tarım, hayvancılık ve balıkçılık konusunda birçok problemin ele alındığı toplantıda Başkan Yılmaz, çiftçilerin sorunlarını dinleyerek, acil eylem planının hazırlanacağını sözlerine ekledi. Toplantı soru cevap bölümüyle son buldu.

Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi