ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

Tarih
Bu haber 2129 defa okunmuştur.

ONBİR AYIN SULTANI HOŞ GELDİN

“Ramazan her sene bize unuttuğumuz bütün değerleri hatırlatmaya gelir…”

      Ey iman edenler, Allah'ı unutmayın. Allah'ı unutursanız kendinizi unutursunuz. Allah'ı unutursanız, Allah'ta size kendinizi unutturur. İnsanoğlu olarak unutuyoruz. Kendimizi, Rabbimizi, dostumuzu, kardeşimizi, yetimi, fakiri, mazlumu unutuyoruz. Her sene gelen Ramazan bize hatırlatmaya gelir. Bize kendimizi, Rabbimizi, yanı başımızda varlığının farkında olmadığımız kardeşimizi, annemizi, babamızı, komşumuzu, ailemizi,  unuttuğumuz her şeyi bize hatırlatmaya gelir. Ramazan bir hatırlatma ayıdır aynı zamanda. Ramazan bize fani olanları hatırlatır. Baki olanları hatırlatır. Dünyanın faniliğini, gücün, servetin faniliğini hatırlatır. İyiliğin, güzelliğin, erdemin, faziletin, adaletin, ahlakın baki olduğunu hatırlatmaya gelir. Unuttuğumuz bütün değerleri hatırlatmaya gelir. Ramazan bize yanı başımızda sürekli kalbini kırdığımız kardeşimizi hatırlatır. Kaybettiğimiz kardeşlik rüzgarını getirir bize her sene. Örselenen kardeşliğimizi tamir etmeye gelir. Kırdığımız gönülleri yeniden yapmaya gelir.

“Ramazan sadece midemize değil, dilimize, gönlümüze, aklımıza, gözümüze
tutturduğumuz oruçla bize değişim imkânı sunar…”

     Ramazan bize her sene Kuran’ımızı getirir. Sadece 14 asır önce Kur’an Ramazanda nazil olmadı. Allah her sene Ramazanı bize göndererek, Peygamberimizin kalbine Kuran’ı vahyettiği gibi her birimizin kalbine Kuran'ı yeniden getirir. Unuttuğumuz Kuran'ı yeniden hatırlatmaya gelir. Birey, toplum, insanlık olarak bize değişim imkânı sunar. Kendimizi, ailemizi, dünyamızı, toplumumuzu yeniden yapılanma imkânı verir. Bizi esir alan alışkanlıklarımızdan uzak tutmaya gelir. Her türlü kötülükten uzak tutan imsakla bizi değiştirmeye çalışır. Sadece midemize değil, dilimize, gönlümüze, aklımıza, gözümüze tutturduğumuz oruçla bize değişim imkânı sunar. Bize cennet sevinçlerini tattıran iftarla bizi değişime tabi tutar. Huzurun kaynağı olan Teravihle gecenin kıyamıyla bizi değiştirmeye çalışır. Lokmalarımızı helalleştiren zekâtla, fıtratımızın sadakası fitreyle bizi değiştirmeye çalışır. Kadrimizi yücelten Kadir gecesiyle bize yeniden diriliş imkanı sunar. Bayramın getirdiği sevinçle bize muazzam bir değişim imkanı sunar.


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi