ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

AGAYA BELEŞ

AGAYA BELEŞ

Tarih
Bu haber 1494 defa okunmuştur.

......

AGAYA BELEŞ

(MODERN AĞALARA BİR ÇİFT SÖZ)

Köyün bıçkın delikanlısı ağanın hoşuna gitmeyen hareketler yaptığı için sürekli ağa tarafından köyden kovulmaktadır. Bu kovulmalar başlık parasını ödemesi gereken delikanlı için bir nevi iyi de olmaktadır. Daha önce köyden hiç çıkmayan delikanlı şehirde sürekli yeni bir şeyler görmektedir öğrenmektedir. Mesela tuvalete para ile gidilmektedir.

Başlık parasının taksidini yetiştiremediği bir zaman eksik kalan parayı tamamlamak için köyün içine umumi tuvalet çatar. Köylüler biraz meraktan tuvalete para vererek girer. Delikanlı başlık parasının eksik olan kısmını bu şekilde tamamlayacakken kendisine haber verilen ağa olay yerine gelir. Delikanlı ağanın topraklarında yaptığı bu kaçak ticaretten ağanın hoşlanmayacağını bilmektedir. Hemen yerde bulduğu bir kömür parçası ile tuvaletin kapısına    “AĞAYA BELEŞ” yazar. Malum sahneyi herkes bilir.

-Hoş geldin Agam Bütün marabaların yolunu beklirdik.

-Bu nedir loo?

-Abdestane haşa huzurdan agam.

-Kim s……cak  içine?

-Parayı basan herkese serbest. Yalnız Agaya Beleş.

-Beleş hemi..?  Ula hiç aklınızda yok sizin muhannetler. Yani şimdi ben girip Sı…..cam, sonra sen girip benim pohumun üzerines s…çaksın eylemi? Lan benimle eğlenir misin?? Ula  Ağa pohunun üzerine poh olur mu looooo hangi ağa kitabında yazır. Töremizin de içine edirsiniz namıssızlar. Yıkın ula gözüm görmesin…..

Biz bu filmi izlediğimizde bu sahnelere güleriz. Anadolu’da ağalık sisteminin eleştirildiği Şener Şen filmini bilmeyenimiz yoktur.  Ağalık denilen sistem ne bela bir sistemdir. Ağanın tuvaleti ayrıdır, havuzu ayrıdır, yemesi ayrıdır, içmesi ayrıdır. Marabalarından dilediğini köyden kovar. Dilediğini yanına alır ve kimseye de hesap vermez.

                Bize ne kadar uzak ne kadar çağdışı bir mevzu değil mi? İyi ki o dönemde yaşamıyoruz. Diyerek yazıya devam etmek isterdim ama. Şimdi devlet dairelerimize yerleşen “modern ağalar” sayesinde aynı şeyleri biraz daha kibar olarak yaşamaktayız. Arabamızı park edeceğiz boş bir yer buluyorsunuz Modern ağaların araçlarına ayrılmış, hemen müdahale ediliyor. Ağanın aracının yerine araç olmaz. Sıkışırsınız tuvalete gideceksiniz. Tuvaletin üzerinde kocaman harflerle yazar “MODERN AĞALARA (Personele, İdarecilere, Hakimlere, Müdüre, DEKAN’A vs..) AİTTİR” yani. “Ağanın pohunun üstüne poh olmaz”

Şehirde hatırı sayılır bir adam-kadın vefat eder. Cemaat yerini alır cenaze namazı kılınacak. Ön saftan gene modern ağalar görüntü veriverir.  Modern Ağaların olduğu yerde ön safta cenaze namazı da kılamazsınız. Modern Ağa sabah sarayından çıkar, trafik polisleri yollara dizilir. Trafik durur, size yeşil ışık yansa bile AĞA geçmeden geçemezsiniz. Kamunun trafiğini düzenlemek için para alan polis memurları marabaların huzurunu bozmak adına ağanın rahatının bozulmasına engel olur.  Ağadan önce geçilmez.

 Ağalar gerekli gördükleri zaman marabalarını köylerinden de kovarlar. Ne çağdışı bir davranış değil mi? Köyden kovmak ne demek? Adamcağız güç bela düzen kurmuş düzenini neden bozuyor acımasız  ağa? Değil mi? Modern ağalar da aynısını yapıyor. Kendisine yakın olmayan, eleştiren, yada “bizden değil” jurnali gelen marabaları bir yazı ile sürgüne gönderiverebiliyor. Üzerine bir yasa maddesinin ekleyerek sizi köyünüzden gönderiverebiliyor modern ağalar. İşini yapmayan, huzursuzluk çıkaran, kamu düzenini bozmaya çalışan, kendisine verilen görevleri hakkı ile yerine getirmeyen, emeğini harcamayan kişilere karşı bu tür bir tavır mazur görülebilir. Ama bu tür bir uygulamanın bir yere yakın olmak, bir sendikaya üye olmak, birisi ile konuşuyor olmak, idareyi eleştirmek gibi basit insani halleri  şikayet ederek. Amirine yalakalık yapan kişilerin jurnalleri ile yapılıyor olması kadar alçak bir davranış şekli olamaz. Malumunuz üzere köyden kovulan bıçkın delikanlı ilk köyden kovulduğu zaman kendi düğününde lengerli fötür şapka giydiği için kovulmuştu ve kovulmasına sebep olan da ağanın dibindeki JURNALcinin Ağaya gazı idi. 

Modern ağalara bir çift sözüm var. Ağam gaza gelip durmayın artık. Hiç olmazsa Şener Şen’in Ağası kadar şeffaf olun. O ağa tebliği köyden kovacağı bıçkın delikanlının yüzüne karşı yapardı.

-Kovirim ulan seni köyümdeennnn!.........

Yasal olsa bile etik olmayan davranışlarınız var ya onlardan nefret ediyorum. Hele hem yasal olmayan hem etik olmayan şımarık davranışlarınızdan bin kere nefret ediyorum.

Yalnız da değilim…..

(Okurlarımın daha neler neler var sadece bu kadar mı? Dediğini duyar gibi oluyorum. Malumunuz üzerine maksat hasıl olsun içindir yazı. Umarım maksat hasıl olmuştur.)

 ERSAN SALİHOĞLU

Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi