ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

TÜTÜN YORGUNU ÇOCUKLAR PROJESİ

TÜTÜN YORGUNU ÇOCUKLAR PROJESİ

Tarih
Bu haber 1448 defa okunmuştur.

BELEDİYE BAŞKANI HADİ UYAR PROJE TANITIM TOPLANTISINDA        Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bafra Meslek Yüksek Okulu’nun hazırladığı Bafra, Alaçam, Erbaa ve Gümüşhacıköy ilçeleri kırsalında yaşayan çocukların öğrenme imkânlarına erişimi teşvik niteliğinde olan Avrupa Birliği destekli “Tütün Yorgunu Çocuklar” projesinin tanıtım toplantısı, Bafra Öğretmen Evi’nde yapıldı. Toplantıya Bafra Kaymakamı Sayın Halis ARSLAN, Bafra Belediye Başkanı Sayın Zihni ŞAHİN,  Belediye Başkanımız Hadi UYAR, OMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Yavuz BAYRAM, Bafra Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sayın Ali Kemal AYAN, Eğitim Fakültesi ve Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.


      Proje Koordinatörü Bafra Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Kemal Ayan yaptığı konuşmada, “Tütün yorgunu çocuklar projemiz Karadeniz Bölgesi için çok önemli stratejik bir ürün. Üreticileri, çiftçileri ve onların aile birliği ile ilgili bir çalışma konusu içermektedir. Projemiz 3 ilde 4 ilçede yürütülmekte. İlçelerimizden en fazla tütün üretimi yapılan alanlar seçilmiş, Bafra ve Alaçam ilçeleri, Tokat’ın Erbaa ilçesi, Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde toplam 80 köyü içeren bir çalışma. Bu projedeki temel amacımız tütün yapan ailelerin başta kız çocukları olmak üzere, dezavantajlı olan çocukların okullaşma oranlarını arttırmak ve bu manada eğitim hayatlarına katkı sağlamak. Referans oluşturacak model ve proje uygulaması yapmak. Hedeflerimizde ise yaklaşık tütün üretmekte olan köylerin ilköğretim okullarındaki 100 öğretmene ulaşmak ve onların farkındalığını geliştirmek, yine tütün üreticilerimizin modern tütün tarım tekniklerini bu insanlara aktararak, zirai ilaç kullanımı konusunda eğitimlerini geliştiren 150 aileye ulaşmak istiyoruz. Bunu yaparken de 110 gönüllü öğrenci izleyicisi yanımızda bulundurmak istiyoruz. Bütün bunların sonunda bölgesel durum raporu çıkartmak istiyoruz. Tütün ve tütüncü ailelerle ilgili. Bu 3 köy 4 ilçe ve 80 köyde yürütülecek olan projemizin ortalama bütçesi 170 bin euro” dedi.

        Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Bayram, “Bizim bu proje ile temel stratejimiz gerçekçi olmaya değer veriyoruz, önem veriyoruz. Gerçek hayatta karşılığı olan bir süreç işletmeyi hedefliyoruz. Çocukları bağda, bahçede, tütün tarlasında çalışan ailelerin açısından da bakmaya çalışacağız. Çalıştırıyor ama neden çalıştırıyor. Buna neden ihtiyaç duyuyor, bu nedenle onların açısından da bakarak samimi olmaya önem veriyoruz. Sadece nasihat ederek bunu yapmak istemiyoruz. Bu projenin en önemli tarafı bir şekilde tütüne buluşmuş arkadaşlardan oluşuyor” diye konuştu.

         Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar da yaptıkları konuşmada proje ye katkı sağlayanlara teşekkür ettiler.

Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi