ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

KIZILIRMAK DELTASINDA SÜRDÜRÜLEBİLİR DOĞA VE YAŞAM ÇALIŞTAYI

KIZILIRMAK DELTASINDA SÜRDÜRÜLEBİLİR DOĞA VE YAŞAM ÇALIŞTAYI

Tarih
Bu haber 1203 defa okunmuştur.

.......      '2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü' kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun 11. Bölge Müdürlüğü'nce Atakum Kültür ve Sanat Merkezi'nde 'Kızılırmak Deltası'nda Sürdürülebilir Doğa ve Yaşam Çalıştayı'yapıldı.


 
    Programın açılışında konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin YILDIRIM, Türkiye'nin, kişi başına yıllık su tüketimi açısından bakıldığında su zengini değil, su azlığı yaşayan ülkelerden biri konumunda bulunduğunu söyledi.Aşırı su çekimi ve tarımdan dönen kirli suların, sulak alanları tehdit eden başlıca sorunlar olduğunu dile getiren Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin YILDIRIM, "Önümüzdeki yıllarda yaşanacak kuraklığın önüne geçmek ancak su kaynaklarımızın, yani sulak alanlarımızın korunması ve planlı kullanımı ile mümkün olabilecektir. Bunun için suyun tasarruflu kullanımı çok önemlidir. Bu maksatla özellikle tarımda modern sulama tekniklerinin kullanılması, çok su tüketen bitkiler yerine az su tüketenlerin ekimi sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı.
 
       Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin YILDIRIM, Orman ve Su İşleri Bakanlığının sulak alan rehabilitasyon projelerine son dönemde hız verildiğini vurgulayarak, son yıllarda özellikle iklim değişikliği nedeniyle kuruma sürecine giren Seyfe Gölü, Sultansazlığı, Ereğli Sazlıkları, Avlan Gölü ve Akgöl gibi tabii sulak alanlarda çalışma gerçekleştirildiğini anlattı.


 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık KILINÇER Samsun'da 71 bitki türü ile 362 kuş türünün tespitinin yapıldığını, bunun biyolojik çeşitlilik yönünden birçok Avrupa ülkesinden fazla olduğunu kaydetti.
 
Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube ALBAYRAK Kızılırmak Deltası ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.
 
Sunum sonrası Vali Vekilimiz Sayın Faruk Necmi KURT yaptığı konuşmasında, ‘Kızılırmak Deltası koruma ve buradaki doğayı sürdürme çabaları içerisinde düzenlenen bu etkinliğin çok faydalı ve yararlı olacağına inanıyorum. Gerçekten Kızılırmak Deltası'nda koruma ve iyileştirme alanında Büyükşehir Belediyesi tarafından çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar özellikle son yıllarda çok yoğunlaştı. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’a ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Aynı şekilde bu çalışmalara destek veren Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza ve tüm çalışanlara, yine büyük heyecanla işin takibini yapan ve bu Kızılırmak Deltası'nın tanınmasını sağlayan Başta Sayın Valimiz olmak üzere, Bafra Kaymakamlığına, Bafra Belediye Başkanlığına ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum.


 
      Programın açılış konuşmaları bölümünden sonra yurdun çeşitli yerlerinden gelen doğa fotoğrafçılarının Kızılırmak Kuş Cenneti’nde çektiği fotoğraflardan oluşan serginin açılışı yapıldı. Serginin açılışını Vali Vekilimiz Sayın Faruk Necmi KURT, Doğa ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin YILDIRIM ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun ÖNCEL gerçekleştirdi.
 
Sergi açılışı sonrası, Moderatörlüğünü Sunay DEMİRCAN'ın yaptığı, Prof. Dr. Meryem BEKLİOĞLU, Prof. Dr. Ali Kemal AYAN ve Sedat Emre KARABACAK’ın panalist olarak katıldığı sulak alanlarla ilgili bir panel gerçekleştirildi.
 

 
‘Kızılırmak Deltası'nda Sürdürülebilir Doğa ve Yaşam Programı’na; Bafra Kaymakamı Halis ARSLAN, 19 Mayıs Kaymakamı Abdullah ŞEN, Bafra Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman TOPALOĞLU ile çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi