ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

ALAÇAM’IN TARİHİ YAPISI ÖNE ÇIKARTILIYOR

ALAÇAM’IN TARİHİ YAPISI ÖNE ÇIKARTILIYOR

Tarih
Bu haber 1509 defa okunmuştur.

........     AK Pati Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, TKB Genel Sekreteri ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Sezer Cihan, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar Alaçam’da hayata geçirilecek tarihi restorasyon projesi ile ilgili incelemelerde bulundular.KARAASLAN: “ALAÇAM’IN TARİHİ YAPISINI ÖNE ÇIKARTACAĞIZ”

 Türkiye’de özellikle son yıllarda kültürel varlıkların korunması ve geleceğe taşınması ile ilgili çok önemli çalışmaların hayata geçirildiğini söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Tabii bu çalışmalardan bizim kendi şehrimiz Samsun’da da yaptığımız önemli işler var. Bunlara önümüzdeki dönem için bir tanesini daha ekleyeceğiz. Alaçamdayız bugün. Buradaki 93 tane tescilli yapının, çok önemli eserlerin bulunduğu bir ilçemizdeyiz. İlçemizin bu tarihi yapısını öne çıkartmak ve böylece Alaçam’ın tarihini geleceğe taşımak için çok önemli bir projemiz var. Bu projede sağolsun bizimle birlikte olan kültür varlıkları ve müzeler genel müdürümüz, TKB Başkanı ve büyükşehir belediye başkanımız, ilçe belediye başkanımız ve tarihi Kentler Birliği Genel Sekreterimizin olmasından da güç alarak böyle önemli bir çalışmayı hayata geçirmeyi planlıyoruz.” Dedi.BAŞKAN YILMAZ: “MİS GİBİ KOKAN TARİHSEL BİR KORİDOR OLUŞACAK”
 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam’da mübadele öncesi ve sonrasında ortaya çıkmış önemli bir tarihi ve kültürel birikim olduğuna dikkat çekerek; “Bu güzel örneklerin ve bu tarihi birikimin oluştuğu süre içerisinde Alaçam’ın ekonomisi tütüne dayalı bir ekonomi ve Alaçam’da tarımsal bir zenginlik var. İşte her şeyin bir iktisadi arka planı var. Bu arka plandan kaynaklanan iktisadi birikim, bu tarihi birikime sebep oluyor. Bu tarihi birikim tütün ekonomisinin gerilemesinden sonra buradan insanlar büyük kentlere göç etmiş. Bu binaların çoğunda şu anda insanlar yok. Her ne kadar Çiğdem Hanım’ın da belirttiği gibi bu binalara yeni fonksiyonlar yüklenerek yaşatılacak da olsa, bu binaların sahipleri, bu retarosyandan sonra gelip burayı yaşatırlarsa da bundan memnunluk duyarız. TKB olarak da bu hadise de duyarlıyız. Bizler de TKB ve Büyükşehir Belediyesi olarak faaliyetlerimize hız vererek bu projenin tamamlanması için gayret göstereceğiz. Mis gibi kokan bir tarihsel koridora dönüşecek burası.” Diye konuştu.GENEL MÜDÜR KURT: “ALAÇAM’I PİLOT BÖLGE SEÇTİK”
2017 yatırım programına ‘Alaçam sokakları sağlıklaştırması ve iyileştirmesi projesi’ ni aldıklarını belirten Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ise, “Alaçam Samsunumuzun ve Karadeniz’imizin en özellikli en güzel, kültür varlıkları yönünden en zengin şehir merkezlerimizden birisi. Biz pilot bölge olarak burayı seçtik. Büyükşehir Belediye Başkanımızla TKB ile ve biz de bakanlık olarak ortak bir çalışma yapacağız. Önümüzdeki hafta ekiplerimiz alanda çalışacak. Tespitlerini yapacak ve projelerini koruma kurullarından geçireceğiz. Muhtemelen yılsonunda da alanda uygulamaya başlayacağız. Hedefimiz en geç 2 yıl içerisinde tanıyamayacağınız bir şekilde bu projenin tamamlanmasıdır.” Şeklinde konuştu


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi