ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

ALAÇAM DA ENGELLİLER HAFTASI KUTLANDI

ALAÇAM DA ENGELLİLER HAFTASI KUTLANDI

Tarih
Bu haber 1218 defa okunmuştur.

........0-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Alaçam’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye’de olduğu gibi İlçemizde de 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası etkinliği nedeniyle Saat 10.00’da Alaçam Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtı’na Alaçam Engelliler Derneği Başkanı Vahide Topal tarafından çelenk konuldu. Çelenk koyma törenine Belediye Başkanı Hadi Uyar, Emniyet Müdürü Kenan Bıyık, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdür V. Soner Şahin, Toplum Sağlığı Müdürü Ertan Baş, PTT Müdür V. Onur Kıyıcı, İlçe Mili Eğitim Şube Müdürü Ömer Şener, Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Recep Yeşilyurt, Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu Müdürü Yaşar Er, Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu Müdür Yardımcısı Senai Hopaç, CHP İlçe Başkanı Fuat Canbaz, MHP İlçe Başkanı Erdinç Gül, Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Özyılmaz, Alaçam Kızılay Başkanı İsa Şentürk, Engelliler Derneği yönetim kurulu ve vatandaşlar katıldı.


İkinci tören Saat 10.30’da Alaçam Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü konferans salonunda düzenlendi. Buradaki Programa Belediye Başkanı Hadi Uyar, Emniyet Müdürü Kenan Bıyık, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdür V. Soner Şahin, , AK Parti İlçe Başkanı Ali Şengül, MHP İlçe Başkanı Erdinç Gül, İlçe Müftüsü Mehmet Süsün, Toplum Sağlığı Müdürü Ertan Baş, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Güreş, İlçe Mili Eğitim Şube Müdürü Ömer Şener, Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu Müdürü Yaşar Er katıldı.


         Açılış konuşmasını Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu Öğretmeni Mustafa Er yaparak şunları söyledi: Dünden Bugüne Engelliler Haftası: 10-16 Mayıs arası Engelliler Haftasıdır. Bugün, Dünya nüfusunun yaklaşık 500 milyonu engellidir. Bu yüzden Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye olan, 156 ülkede aynı zamanda çeşitli etkinliklerle anılır. Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’u, yani 8,5 milyon kişinin engelli olduğu gerçeği düşünüldüğünde Engelliler Haftası’nın ne denli önemli bir hafta olduğu anlaşılabilir. Ülkemizde yaşayan erkeklerin, yüzde 11,10’u engellidir. Kadınlarda ise bu oran, yüzde 13,45’i bulmaktadır. Ancak günlük hayatımızı şöyle bir gözden geçirdiğimizde sekiz milyondan fazla engelli insanımızın, hayatın içinde yer almadığını üzülerek görürüz.
Engellilerimizin çok büyük bir kısmı, toplumdan soyutlanmış bir şekilde hayatlarını sürdürmek zorunda kalmaktadır. Bu durum, gelişmiş bir toplum olmayı hedefleyen Türkiye’nin önemli bir yarasıdır. Engelli vatandaşlarımızı, toplumun her kesiminde görmek, onları üreten birey haline getirmek, bugün onlar için yapılması gereken en öncelikli işlerdendir. Engelli vatandaşa acımak, onu aciz görmek, hem ona hem de tüm insanlığa karşı yapılmış, büyük bir saygısızlık olacaktır. Öncelikle her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. İnsan doğuştan bazı engellerle dünyaya gelebildiği gibi kaza, hastalık gibi sebeplerden dolayı da engelli olabilir. Ancak burada önemli olan, engelin nasıl ya da ne boyutta ortaya çıktığı değildir. Önemli olan, sağlıklı insanların zihinlerindeki engelleri ortadan kaldırıp onların engellilerle birlikte dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirme çabasına girebilmesini sağlamaktır.
Engelli vatandaşlarımızın pek çoğunda gözlemlenebilen yaşama arzusu, bakmayı ve görmeyi bilen, sağlıklı insanlarımıza örnek olacak niteliklere sahiptir. Uygun şartlar sağlandığında avukat, mühendis, öğretmen, ressam olabilen engelli vatandaşlarımızın, toplumun içinde etkin rol almalarını sağlamak ve onları unutmamak için, bu hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılmaktadır dedi.

Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu öğrencileri Zeynep Sena Şengül, Gaye Koca, Dilara İşcan, Uğur Yeşilyurt, Bersu Düzgüz, Eftalya Çaylı öğrenciler tarafından Şiir ve Aşık Veysel’in türküleri okundu.


Samsun Engelliler Federasyonu yönetim kurulu üyesi Ahmet Kayhan ve Türkiye Beyaz Ay Derneği Samsun Şubesi Genel Sekreteri Ahmet Tayfun Arslan tarafından öğrencilere ve velilere yönelik bilgilendirme konuşması yaptılar. Konuşma sonunda Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar ve Emniyet Müdürü Kenan Bıyık tarafından katılımcılara çiçek takdim edildi.
Program sonunda Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu Özel Eğitim Sınıfı öğrencileri tarafından hazırlanan sergi gezimi ile program son buldu.Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi