ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

MEYVE ÜRETİCİLERİNİN DİKKATİNE ! SAMSUN GIDA TARIM MÜDÜRLÜĞÜ UYARIYOR

MEYVE ÜRETİCİLERİNİN DİKKATİNE ! SAMSUN GIDA TARIM MÜDÜRLÜĞÜ UYARIYOR

Tarih
Bu haber 1007 defa okunmuştur.

.......MEYVE ÜRETİCİLERİNİN DİKKATİNE

    İl Müdürlüğümüz Bitki Sağlığı ve Bitkisel Üretim Şubesi teknik elemanlarınca, İlimizde bulunan Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı cihazlarından alınan veriler doğrultusunda, bitki fenolojisi ve iklim koşullarının da değerlendirilmesi sonucunda; 30/05/2017 tarihi itibariyle Elma İç Kurdu zararlısının birinci dölü için ilaçlı mücadele zamanının geldiği tespit edilmiştir. Çiftçilerimizin zaman geçirmeden söz konusu zararlıya karşı, Elma, Armut Ceviz ve Ayva bahçelerini ilaçlamaları gerekmektedir. Kullanılan İlacın etki süresine bağlı olarak bu ilaçlamadan sonra 10-15 gün ara ile ikinci ve üçüncü ilaçlamalar da ihmal edilmemelidir.
 
   Elma İç Kurdu, elma, armut, ayva ve ceviz gibi  meyvelerin en önemli zararlısıdır. Doğrudan meyve zararlısı olan larvalar (kurtçuklar), meyveleri delerek galeriler açmakta, etli kısmını ve çekirdek evini yiyerek pislikler bırakmaktadır. Bütün bunların sonucu olarak meyvele¬rin dökülmesine, ağaçta kalabilen meyvelerin ise nitelik ve niceliklerinin bozulma¬sına ve dolayısıyla elmanın piyasadaki değerinin düşmesine neden olmaktadır. Mücadelesi yapılmayan bahçelerdeki zararı %60, hatta %100'e kadar çıkabilmektedir. İlkbaharda çıkan kelebekler yumurtalarını, ekseriyetle meyve buketlerine yakın olan yapraklara veya genç meyvelerin üzerine bırakır.

   Yumurtadan çıkan larvaların çıkışı ile meyveye giriş arasındaki süre, birçok etkenlere bağlı olmak üzere, genellikle 4-8 saat arasında değişir. Meyveye giriş öncesi larvalar çok hassas olduğundan; rüzgâr, yağmur veya avcı böceklerden dolayı yüksek oranda telef olabilmektedirler. Bu dönem Elma iç kurduna karşı mücadele zamanlamasında çok önemlidir. Çünkü larvaların meyveye girmeden yok edilmesi gerekmektedir.

   Meyve içinde 30-40 gün beslenerek olgunlaşan larva, ağaç gövdesinin çatlamış kabukları arasında veya toprakta bulunan kalıntılar arasında kokon örmek üzere meyveyi terk eder Bunlar daha sonra pupa olarak, aynı yılın 2. Nesilleri şeklinde tekrar yumurta bırakarak zarara devam eder. Ülkemizde Elma iç kurdu genellikle 2 nesil, bazı yer ve yıllarda 3 nesil verebilmektedir.
 
    Ayrıca son günlerdeki Yağışlar, yüksek nem ve uygun sıcaklıklar Elma ve Armutlarda Karaleke hastalığın gelişimini hızlandıran etmenlerdir. Üreticilerimizin söz konusu hastalığa karşı da bahçelerini  ilaçlamaya devam etmeleri gerekmektedir.

    Konu ile ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Sayın Nail KIRMACI, Elma İç kurdu mücadelesinde ilk ilaçlama zamanının doğru şekilde tespitinin önemli olduğunu; Üreticilerimizin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerine giderek kullanacakları Zirai Mücadele İlaçlarını mutlaka reçete ettirmelerinin kendileri ve ülke ekonomisinin yararına olduğu kadar, bilinçli ve kayıtlı zirai ilaç kullanımının doğal dengenin ve  çevrenin korunmasına faydalı olacağını söylemişlerdir.                           
             
Nail KIRMACI
  İl Müdür V.

Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi