ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

SAMSUN GTH MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN AKARSU VE GÖLLERE SAZAN YAVRULARI BIRAKILDI

SAMSUN GTH MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN AKARSU VE GÖLLERE SAZAN YAVRULARI BIRAKILDI

Tarih
Bu haber 752 defa okunmuştur.Samsun İli İç Suları Balıklandırıldı

İç sulardaki su ürünleri populasyonunun artırılması amacıyla her yıl düzenli olarak yapılan balıklandırma çalışmaları kapsamında, İlimizde bulunan göl ve göletlere toplam 60 bin adet pullu sazan yavrusu bırakıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2017 Yılı Balıklandırma Projesi kapsamında İlimize tahsis edilen ve Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen pullu sazan yavruları Samsun'a getirilerek önceden tespiti yapılan doğal göl ve göletlere bırakıldı.

Konu ile olarak Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Bekir KARAOSMANOĞLU yaptığı açıklamada; iç sularımızdaki balık varlığının devamlılığının sağlanabilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, balıklandırma çalışmalarıyla gölet ve akarsulardaki mevcut balık varlığının korunması, ekonomik değeri yüksek balık ürünlerinin artırılması ve vatandaşların hayvansal protein ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiğini söyledi.

Ortalama 3- 5 gram ağırlığındaki sazan yavrularının 3- 4 yıl sonra avlanabilir asgari boy olan 40- 50 cm'ye ulaşacağını belirten KARAOSMANOĞLU, balıklandırma çalışmalarında özellikle amatör balıkçıların avcılık yoluyla yararlanabileceği su kaynaklarını tercih ettiklerini kaydederek; su kaynaklarının kirletilmemesi ve suyun tasarruflu kullanılmasının yanı sıra avcılıkta belirlenen yasak ve sınırlamalara titizlikle uyulmasının sularımızdaki doğal yaşamın devamlılığı ve sürdürülebilirliği açısından çok önemli olduğunu da belirtmiştir.


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi