ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

ALAÇAM İLÇEMİZDE ÇELTİKTE TARIMINDA BEKLENTİ BÜYÜK

ALAÇAM İLÇEMİZDE ÇELTİKTE TARIMINDA BEKLENTİ BÜYÜK

Tarih
Bu haber 817 defa okunmuştur.

EYLÜL AYINDA HASAT BAŞLAYACAK       Yöremizde ova arazisinde yapılan en önemli taım etkinliği çeltik(Pirinç) tarımıdır.Mayıs -haziran aylarında ekimi yapılan çeltikler zamanla büyüdü başak verdi yavaş yavaş başakların olgunlaşması ve sapları sararmaya başladı.Çeltik tarımı yapılan alanlarda hasat eylül ayı itibarı ile başlayacak.Yaz mevsiminin oldukça sıcak ve kurak gitmesi çeltik tarımını çok fazla etkilemedi.Bunun en önemli nedeni ise Bafra ovası Batı yakası sulama projesinin sürekli su içinde yetişen çeltik ürününün can damarını oluşturdu.Sulama projesi nedeniyle yer altı taban sularında da çok fazla bir eksilme görülmedi.Artık çeltikte suların kesileceği son zamanlar yaklaşmasına rağmen susuzluk nedeniyle çeltikte yanma adı verilen kuruma olayına rastlanmadı.

      Çeltik üreticisi vatandaşlar herhangi bir doğal afet olmazsa rekoltenin yüksek olacağını dile getirirken,En önemli beklenti satış fiyatlarının emeği koruyacak düzeyde olması.Taban fiyatların çifçimizi mağdur etmeyecek seviyede olması en önemli beklenti.Tüm çifçilerimize hayırlı ve bereketli hasatlar ve bol kazançlı günler temenni ederiz.


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi