ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

SAMSUN VALİLİĞİNDEN SAHTE PARA UYARISI

SAMSUN VALİLİĞİNDEN SAHTE PARA UYARISI

Tarih
Bu haber 715 defa okunmuştur.

........


     Yaklaştığımız Kurban Bayram öncesinde meydana gelebilecek sahte para olaylarına karşı vatandaşlarımızın yapmış oldukları para alışverişlerinde şüpheli durumlarla karşılaştıklarında öncelikle paraların birden çok güvenlik özelliklerini ve gerçek olan parayla karşılıklı kontrol etmeleri gerekmektedir.
 
       Özellikle kurban satış alanlarında Emniyet Müdürlüğümüzce gerekli tedbirler alınmıştır. Ancak sahtecilikle mücadelede en etkin yöntem hiç şüphesiz vatandaşlarımız tarafından yapılan mücadeledir. Dolayısıyla, sahte para ile karşılaşıldığında, veren şahsın eşkal, kimlik ve araç bilgilerinin tespit edilmesi halinde en kısa sürede 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma hattını arayarak güvenlik güçlerine bilgi vererek yakalanmaları sağlanmalıdır.
 
Bu gibi durumlarla mağdur olmamak için aşağıdaki 10 yöntemle banknotun sahte olup olmadığını anlaşılabilmektedir.
 
Gerçek bir parada bulunması gereken özellikler:
 
1. Kağıt Kalitesi
Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir. Elinizdeki paranın sert, pürüzlü ve üzerindeki yazıların soluk olmamasına dikkat etmelisiniz.
2. Atatürk Portresi
Elinizdeki parayı ışığa tutuğunuzda her iki yüzden de görülebilen Atatürk portresinin olup olmadığını kontrol edin. Gerçek banknotlar ışığa tutulduğunda Atatürk portresinin yer aldığı bir görsel görünecektir.Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi