ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

EDİTÖRÜMÜZ SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDE LİNUX 101 EĞİTİMİ VERDİ

EDİTÖRÜMÜZ SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDE LİNUX 101 EĞİTİMİ VERDİ

Tarih
Bu haber 966 defa okunmuştur.

...........Cumhuriyet Üniversitesi Siber Güvenlik Topluluğu Linux 101 Eğitimi Düzenledi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Siber Güvenlik Topluluğu ( CÜSİBER ) tarafından üniversite bünyesindeki Teknokent’te topluluk üyeleri ve üniversite öğrencileri için Linux 101 eğitimi düzenlendi.
14 - 15 Ekim 2017 tarihlerinde Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent binasında Teknokent’in de desteğiyle düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans öğrencisi Serhat Celil İLERİ katıldı. Eğitime katılanlara Unix mimarisi ve Linux çekirdeğine sahip işletim sistemleri hakkında bilgi verilerek, temel kullanım esasları da uygulamalı olarak gösterildi.


Başvuran katılımcılar arasından çekiliş yoluyla belirlenen 20 öğrenci etkinliğe katılmaya hak kazandı. Siber Güvenlik Topluluğu ( CÜSİBER ) ve Teknokent işbirliğiyle düzenlenen etkinlik, üniversite bünyesindeki Teknokent binası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Tüm katılımcıların bilgisayarlarına Sanal Makine kurulmasıyla başlanan etkinlik, Linux çekirdeğine sahip bir işletim sistemi olan CentOs ‘ un grafik arayüze sahip olmayan, kullanıcıları terminal üzerinden sistemi yönetmeye yönlendiren minimal sürümünün kurulumu yapıldı. Temel Linux komutları, dosya işlemleri, kullanıcı hiyerarşisi ve izin yapısı, sistem çıktılarının yönlendirilmesi gibi Linux’un en temel ve öğrenilmesi gereken konularına ayrıntılı şekilde değinildi.


Her konu konuşmacı tarafından uygulamalı olarak tahtaya yansıtılırken katılımcılar da kendi bilgisayarlarında deneyerek konuları uygulayarak daha kalıcı bir şekilde öğrendi. Katılımcılar kendi bilgisayarlarında denerken karşılaştıkları problemleri ve akıllarına takılanları soru olarak ileterek hem kendilerinin hem de diğer arkadaşlarının da aynı sorunla karşılaşmaları durumunda neler yapması gerektiğini öğrenmesine yardımcı oldular. Konuşmacı tarafından da sınıfa yöneltilen sorularla herkesin konu hakkındaki fikirleri alınarak beyin fırtınası yapıldı.


Eğitim sırasında Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serdar MERCAN eğitim salonuna gelerek eğitim ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alırken aynı zamanda katılımcılara Teknokent’in imkanlarından da bahsetti. Aklında bir girişim fikri bulunan herkese kapılarının açık olduğunu belirten Mercan , devlet tarafından Teknokent bünyesindeki girişimlere hem maddi manevi destek verildiğini, hem de bir çok sorumluluklarda muafiyet uygulandığını belirtti.
Cumhuriyet Üniversitesi Siber Güvenlik Topluluğu ( CÜSİBER )  kurucu ve mevcut başkanı Murat YEŞİLTEPE, yaptığı açıklamada bu etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini, yeni kurulmuş bir topluluk olarak enerjilerinin yüksek olduğunu, bu ve bunun gibi üniversite öğrencilerinin mesleki gelişimine katkıda bulunacak etkinlikler yapmaya devam edeceklerini söyledi.      Eğitim Programı sonunda katkılarından dolayı Alaçam Posta Editörü ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans öğrencisi Serhat Celil İLERİ'ye Teşekkür Plaketi takdim edildi.Haber:

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi