ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

2017 YILI ÇELTİK HASADI YIL SONU DEĞERLENDİRMESİ

2017 YILI ÇELTİK HASADI YIL SONU DEĞERLENDİRMESİ

Tarih
Bu haber 495 defa okunmuştur.

............2017 Yılı Çeltik Hasadı Sonu Değerlendirilmesi

İlimiz çeltik yetiştiriciliğinde Ülkemizde sahip olduğu %15 pay ile Edirne ilimizden sonra ikinciliği elinde bulundurmaktadır.
01 Eylül 2017 tarihinde Çarşamba İlçemizde başlayan çeltik hasadı Terme, Yakakent, Tekkeköy, Salıpazarı, Alaçam ve Bafra ilçelerimizde de yapılarak, 28 Ekim’de Ondokuzmayıs ilçemizde sona ermiştir. İlimizde bu yıl toplam çeltik ekiliş alanı 16.460 Ha. olup tamamı biçerdöverle hasat edilmiştir.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürümüz Nail KIRMACI şunları söyledi: “İlimiz için önemli bir paya sahip çeltik hasadının titizlikle yapılması, hasat esnasında yaşanacak kayıpların önlenmesi hususunda büyük önem arz etmektedir. İl genelinde toplam 45 kontrolör ile 8 ilçede yapılan biçerdöverle çeltik hasadında 143 kontrol sonunda ortalama çeltik verimi 790 kg/da, biçerdöverle hasat edilen ürün miktarı 130.027 ton ve dane kayıp oranı  % 1,45 kg/da olarak tespit edilmiştir.
Bu değerlere göre İlimizde 2017 yılı çeltik hasadında biçerdöverle hasatta müsaade edilen  % 2'lik dane kayıp sınıra göre ilimiz ekonomisine 1.380.236 TL kazanç sağlanmıştır.  Çiftçilerimizin ürününün bol, kazançlarının bereketli olmasını dilerim.”

NAİL KIRMACI
GTH İL MÜDÜRÜ.V                                                                                 Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi