ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

SUNİ GÜBRE TAKİP SİSTEMİ KURULDU

SUNİ GÜBRE TAKİP SİSTEMİ KURULDU

Tarih
Bu haber 599 defa okunmuştur.

.........Gübre Takip Sistemi Bayi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Bakanlığımızca gübrenin takibi ile ilgili yürütülmekte olan çalışmalar son noktaya geldi. Türkiye’de ilk kez gübrenin takibinde uygulanacak olan DNA barkod ve karekod sistemi ile gübrenin bütün aşaması yakından takip edilebilecek. Bu takip sistemi sayesinde gübrede güvenlik başta olmak üzere sahtekarlığın, yolsuzluğun ve kaçakçılığın önüne geçilmesi amaçlanıyor. Çiftçi aynı zamanda bürokratik işlemlere gerek kalmadan sadece TC kimlik numarasıyla bayilerden gübresini alabilecek.
Dna Barkod ve Karekod Sistemi Nedir, Nasıl Uygulanır?
    DNA barkod, gözle görülemeyen organik nano partiküllerden oluşan, uygulandığı ürünlere veri kodlayarak tekil kimlik ve takip edilebilirlik özelliği kazandıran biyoteknolojik bir etikettir. Karekod ise şu anda piyasada birçok üründe yaygın olarak kullanılan bir kimliklendirme sistemidir. Ürünün etiketi ve ambalajında bulunan karekod ile DNA barkod eşleştirilerek tüm ürünler kimliklendirilmiş olacak.


Gübre Takip Sistemi Çiftçiye Ne getirecek?
•    Nitratlı gübrelerin bitkisel üretimdeki verim artışından fayda sağlayacak.
•    Nitratlı gübre alımındaki kontrollü satış uygulamasından kurtulacak.
•    Gübre takip sistemi ile çuval, şişe, torba veya karton paketlerde piyasaya arz edilen ürünlerin üretici veya ithalatçıdan, dağıtıcıya ve nihai kullanıcı olan çiftçiye kadar güvenle ulaştırılması sağlanacak. Böylece çiftçi gerçekten ihtiyacı olan gübreyi, güvenli bir şekilde alarak kullanabilecek, bu sayede ürettiği ürünün kalite ve miktarının artması sonucu hem kendi bütçesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak.
    Bu kapsamda 15 Aralık 2017’de  Canik Kültür Merkezi’nde  Samsun, Tokat, Amasya, Sinop ve Çorum illerinde bulunan 820 bayiden 500 civarında bayinin katılımıyla   Gübre Takip Sistemi ile ilgili bayi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. İl Müdür Yardımcımız Bayram AY ve Bakanlıktan Yüksek Ziraat Mühendisi Rasim TOPÇU’nun da konuşma yaptığı toplantıda proje yürütücüsü Sinan ATASAGUN sistemi anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca toplantıya Şube Müdürleri ve il-ilçelerde görevli gübre birim sorumluları katıldı.
    01 Aralık’ta bilişim altyapısı test edilen Gübre Takip Sistemi, 01 Ocak 2018’de devreye girmiş olacak. Aynı zamanda firmalar, bayiler, tarımsal STK’lar ve çiftçileri bu konuda bilgilendirmeye yönelik olarak dağıtılmak üzere tüm paydaşlara Gübre Takip Sistemiyle ilgili bilgilendirici rehber hazırlandı.


                                        Nail KIRMACI
                                         İl Müdür V.
Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi