ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

ALAÇAM DA SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ KURSU AÇILDI

ALAÇAM DA SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ KURSU AÇILDI

Tarih
Bu haber 752 defa okunmuştur.

ÇOBANLAR ARTIK BELGELİ OLUYOR      Alaçaam Halk Eğitimi Merkezi ile Samsun Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri birliği  birlikte Sürü Yöneticiliği Elemanı Kursu açıldı.
      Kursun amacı; kursiyerlere koyun ağılı ve keçi barınağı kurabilme, koyun ve keçi ırkını seçebilme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı ve yetiştirme hastalıklara karşı koruyabilme ve mücadele edebilme, biyogüvenlik uygulamalarına hâkim olma, sağım yapabilme yeteneği kazandırma konularında bilgilendirme yaptılar.Kursa katılan 23 Kursiyer kurs sonunda belge alarak artık sertifikalı sürü yöneticisi olacaklar.Kursda Zootekni Mühendisi Uğur CİBAL Uzman Ustaöğretici olarak kursuyerlere ders veriyor, Ayrıca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veterinerleri Hayvan sağlığı konusunda kursiyerlere bilgiler vermişlerdir.


 Belge sahibi kişilerin çeşitli program ve projelerden yararlanmada öncelikli olması ve Bakanlığımız hayvancılık desteklemelerinde bu eğitimi alan kişileri istihdam eden işletmelere destekleme yapılması planlanmaktadır.Yetkililerden alınan bilgilere göre bundan sonrada istek halinde bu ve buna benzer kursların açılması hedeflenmektedir.Özellikle Alaçamın önemli bir değeri olan koyun peyniri üretimi konusunda kurslar açılarak üreticilerinbilgilendirilerek daha hijyen şartlarda peynir yapımı ve sunumu yapılarak birlik adı altında yurt içi değişik alanlara pazarlanması düşünülmektedir.


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi