ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

YAKAKENT MANTISI” MAHREÇ İŞARETİ ALDI

YAKAKENT MANTISI” MAHREÇ İŞARETİ ALDI

Tarih
Bu haber 928 defa okunmuştur.        Yakakent’tin öne çıkan lezzetleri ve yerel ürünlerin tanıtımı ve marka haline gelmesi için çalışan Belediye BaşkanıHüseyin Kıyma’nın çalışmaları meyvelerini veriyor. Coğrafi ürün konusunda daha önceden yapılan çalışmalarla Samsunda 6 ürün Mahreç belgesi almış olup bu ürünler Bafra ve Terme pidesi, Bafra zembili, Samsun simidi, Samsun kaz tiridi ve Bafra nokuluyken.Belediyenin yapmış olduğu 3 yıllık çalışma sonucun da İlçenin yöresel lezzetlerinden Yakakent Mantısı tescillendi.

 


        6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 08.08.2017 tarihinden itibaren korunmak üzere “TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU” Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığı tarafından 01.12.2017 tarihinde tescil edilerek “Yakakent Mantısı” coğrafi işaret olarak eklendi.Coğrafi işaret tescili; İlçenin açısından büyük bir tanıtım ve reklam değeri taşımaktadır. Ürünün üretim standardının korunmasını sağlayarak, ürünün pazar payının artmasına katkıda bulunacaktır. Üreticinin, ürün kalitesi standartlaşmış markalı ürün üretmesine neden olacak, üreticinin ürününe sahip çıkmasını sağlayacak. Üretimde özellikle kadın istihdamın artmasına katkıda bulunarak işsizliğin azalmasını sağlanması hedeflenmektedir.

 

Haber: Yakakent Bld.

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi