ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

SAMSUN DA OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ’ TOPLANTISI VALİ BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ

SAMSUN DA OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ’ TOPLANTISI VALİ BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ

Tarih
Bu haber 767 defa okunmuştur.

.............  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan Okuryazarlık Seferberliği Toplantısı, 02.03.2018 Cuma günü saat 14.30’da Valilik Toplantı salonunda Vali Osman Kaymak’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
         Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Osman Kaymak, “Arkadaşlar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan Okuma Yazma Seferberliğindeki amaç, okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın birinci Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmalarını sağlayarak, okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan ikinci Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesidir.
 
        Seferberlik çalışmalarının yürütülmesi Bakanlık Merkez Teşkilatında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Taşra Teşkilatı bünyesinde illerde valiliklerin, ilçelerde ise kaymakamlıkların sorumluluğundadır. Hala ilimizde okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza nasıl ulaşabiliriz ve nasıl yardımcı olabiliriz. Bu konuları bu toplantımızda ele alacağız. Biz her yaştaki insanlarımıza okuma yazma öğretmeyi hedefliyoruz.
         Bu seferberlik kapsamında, Samsun’da okuma yazma bilmeyenlerin tespiti amacıyla gerekli alan taramaları başlatılmış olup, il genelinde okuma yazma bilmeyen vatandaşların yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak, okuryazar hale getirilmesi için yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmesi çalışmaları başlatılmıştır.  Yapılan alan taramalarında bugüne kadar iki bin kişinin başvurusu alınmıştır. Bu vatandaşlarımız için 5 Mart 2018 tarihinde Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde okuma yazma kursları başlatılacaktır.
         Başlatılan okuma yazma seferberliği ile Samsun’da okuma yazma bilmeyen tüm vatandaşlara ulaşılması hedeflenmektedir. Böylesine önemli bir konuda toplumun tüm dinamiklerinin harekete geçirilerek, bu anlamlı kampanyaya katkı vermeleri gerekmektedir.” dedi.
          Valinin konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hanife Öztürk Erdin Okuryazarlık Seferberliği kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirdi.
 
        Toplantıya ayrıca, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.
Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi