ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

57. ALAY SANCAĞI ALAÇAM MYO DA

57. ALAY SANCAĞI ALAÇAM MYO DA

Tarih
Bu haber 484 defa okunmuştur.

57. ALAY SANCAĞI VEDA TURU        Ondokuz Mayıs Üniversitesine (OMÜ) bir yıl süreyle emanet edilen 57. Piyade Alayı Sancağı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında sergilenmeye Alaçam  Meslek Yüksekokulunda başladı.       Alaçam MYO da yapılan programda Alaçamlı Eğitimci OMÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Okutmanı Nejat Bayrak, Alaçam MYO da öğrencilerle bir araya gelerek 57. Alay Sancağı'nın önemine ve anlamına ilişkin bir konferans verdi.Konferans öğrenci ve okutmanlar tarafından büyük bir ilgiyle dinlendi ve beğeni kazandı.

"Çanakkale, Milli Mücadele'nin manevi kaynağı oldu"

      Nejat Bayrak konferansında Çanakkale Muharebelerinin sonuçlarına ilişkin bilgi vererek şunları söyledi: "Çanakkale Savunması ile İtilaf devletlerinin 1 milyon kişiye yakın kuvveti Çanakkale, Filistin ve Irak cephelerine bağlanmış ve İtilaf devletlerinin Avrupa'daki ana cephelerinden bu kuvvetler uzakta tutulmuştur. Bulgaristan'ın İttifak devletleri tarafından harbe katılması sağlanmıştır. Yunanistan, Romanya ve İtalya'nın İtilaf Devletleri tarafında harbe girmeleri geciktirilmiştir. Çanakkale Muharebelerinde Türkler 251 bin 309 kayıp verirken, İtilaf Devletleri ise 250 bin kayıp vermiştir. Bu zafer, Türk milletine en büyük kuvvetler karşısında bile zafer kazanabileceği şuurunu aşılamış ve Türk Milli Mücadelesi'nin manevi kaynağı olmuştur. Çanakkale'de yeni Türk milletinin temelleri atılmış ve gelecekteki Türk Milli Mücadelesi'nin Başkomutanı ve Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün üstün kabiliyetleri ortaya çıkmıştır."

Atatürk'ün Türk milleti içindeki haklı prestij ve nüfusunu Çanakkale Muharebeleri ve zaferinde kazandığı kaydeden Bayrak, "Bütün aziz şehitlerimizi ve kanlarını akıtan şanlı gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum, mekânları cennet, ruhları şad olsun" şeklinde konuştu.
Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi