ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

PERFORMANS GARABETİ EĞİTİMCİLERİN GÜNDEMİNDEN ÇIKARILMALIDIR.

PERFORMANS GARABETİ EĞİTİMCİLERİN GÜNDEMİNDEN ÇIKARILMALIDIR.

Tarih
Bu haber 622 defa okunmuştur.

EĞİTİM BİRSEN GENEL BAŞKANI ALİ YALÇIN DAN AÇIKLAMA      Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte yetersiz kalan, sorunlara yol açan uygulamalarıyla eğitimcileri tedirgin eden, öğretmenler odasıyla yegâne bağlantısı Alo 147 olan, düşük performansıyla sınıfı geçemeyen Millî Eğitim Bakanlığı’nın, ülkenin, milletin yarınları için çabalayan eğitimcilerin hâlihazırdaki sorunlarının çözümüne yoğunlaşmak yerine performansını ölçme arayışına ve ısrarına bir anlam veremediklerini ifade ederek, “Eğitimdeki yanlış politikaların sonucunda ortaya çıkan başarısızlığın müsebbibi eğitimciler değildir. Kimse hatalarının, yanlış politikalarının faturasını eğitimcilere çıkarmaya çalışmasın” dedi.
        Ali Yalçın, salı günü 81 ilde basın açıklaması yaparak, öğretmen performans değerlendirmesi ve kabulü mümkün olmayan taslakla ilgili görüşlerini bir kez daha dile getireceklerini söyledi.

Şanlıurfa ve Adıyaman teşkilat buluşmalarında konuşan Ali Yalçın, öğretmen açığı, mülakatla sözleşmeli öğretmenlik, ek ders esaslarındaki eşitsizlik, ders ücretlerindeki adaletsizlik, okulların bütçe sorunu, yabancı dil pilot uygulaması, rehberlik hizmetlerinin hizmetin özüne uygun kurgulanamaması, teftiş sistemindeki dönüşümün tamamlanamaması ve rehberlik ayağının ihmal edilmesi, ortaöğretime geçişte yeni sürecin soru işaretleri içermesi, alan değişikliği taleplerinin karşılanmaması, yer değişikliği sürecinde yaşanan sorunlar, öğretmene karşı giderek artan şiddet gibi, bir an önce yapılması gereken çok iş, çözüme kavuşturulmayı bekleyen onlarca sorun bulunduğuna dikkat çekerek, mevcut sorunlara yenilerini ekleyecek, eğitim çalışanlarını tedirgin edecek, yan yana duranları, yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek ve çalışma barışını bozacak arayışlara, girişimlere ve uygulamalara karşı olduklarını vurguladı.
Eğitim politikalarına yön verenler bakış açılarını değiştirmelidir

Eğitim çalışanlarının sorunları çözüme kavuşturulmadan eğitimin sorunlarını çözmenin, eğitimin sorunları göz ardı edildikçe ülkenin temel sorunlarına çözüm bulmanın zorlaşacağını kaydeden Yalçın, “Eğitime ilişkin çalışmalar yapılırken, bu gerçek gözden kaçırılmamalıdır. Sorun çözmeyen uygulamalarla, mevcut sorunlara yenilerini ekleyecek girişimlerle zamanımızı heba etme lüksümüz yoktur. Zamanımızı, imkânlarımızı ve enerjimizi ülkemizin, milletimizin, kamu görevlilerinin faydasına olacak projelere, politikalara, uygulamalara hasretmek, kök sorunlarımızın çözümüne harcamak; birlik ve beraberliğimiz, geleceğe güvenli adımlarla yürüyebilmemiz için gereklidir. Eğitim politikalarına yön verenler bu anlamda bakış açılarını değiştirmek zorundadır” şeklinde konuştu.
Öğretmenliğin gittikçe değersizleştirilmesine ve performans değerlendirme uygulamasına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz

Aynı işe gönül verenleri, yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek performans sisteminin çalışma barışına zarar vereceğini vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti: “Performans ölçmek iddiasıyla öğretmenleri ayrıştırmak eğitime hiçbir katkıda bulunmayacak, aksine telafisi zor büyük zararlar verecektir. Motive etmek yerine, olan motivasyonu da bitirmek anlamına gelecek performans sistemi herkes için hem yorucu hem de yıpratıcı olacaktır. Eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısı olmayacak, üstelik iş birliğini zedeleyecek performans değerlendirme sisteminin gündemden çıkarılması herkesin hayrına olacaktır. Yetkililere, performans değerlendirme gibi uygulamalarla vakitlerini boşa harcamak yerine, öğretmen yetiştirmedeki yanlış politikalar, istihdam sürecindeki zorluklar ve haksızlıklar, öğretmen açığı, sözleşmeli öğretmenlik sorunu, Alo 147 garabeti, istihdamda güçlük çekilen bölgelerdeki mahrumiyetler, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, eğitimin öznesi öğretmenlerimizin şiddetin nesnesi hâline getirilmesi gibi öğretmenlik mesleğinin saygınlığına gölge düşüren olumsuzlukların giderilmesine ve devam eden sorunların çözümüne yoğunlaşmaları çağrısında bulunuyorum. Eğitim-Bir-Sen olarak, öğretmenlik mesleğinin gittikçe değersizleştirilmesine ve derinleşen sorunlara karşı, özellikle de eğitimde performans değerlendirme uygulamasına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz.”


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi