ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

OT  HASAT SEZONU YOĞUN ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

OT HASAT SEZONU YOĞUN ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Tarih
Bu haber 1069 defa okunmuştur.

.............      Bir zamanlar yoğun olarak bazı vatandaşların geçimlerini sağladığı Tırpancılık mesleği artık yok olmayla  karşı karşıya çünkü tırpancılık mesleğide teknolojiye yenik düştü.Onlarca tırpancının günlerce biçtiği otlar kuruması için dirgenle çevrilir daha sonra öbek öbek toplanır at ve kağnı arabalarıyla taşınır yığınlar şeklinde çiğneye çiğneye sıkıştırılarak yığılır kışa hazır bekletilirdi.       Günümüzde teknolojik imkanlarla ot hasatı artık çok kolay.Tarktörlere takılan ot biçme makinaları ile tarlalar bir kaç saatte kolaylıkla biçilebiliyor.Kurumaya başlayan otlar tarktör peşine takılan ot çevirme aletleriyle çevriliyor daha sonra traktörün çektiği balya makinaları kuru otları sıkıştırıp bağlıyor ve römorklara yüklenen balyalar samanlıklara tanşınarak işlem bitiyor.
       Sancar Mahallesinden Tayfun Yılmaz'dan alınan bilgiye göre 1 Dönüm ot 30 TL den biçilirken  1 balya 2,5 TL ye bağlanıyor,ot fiyatları ise 15-20 TL arasında satılıyormuş.


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi