ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

BİÇERDÖVERLE BUĞDAY HASADINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

BİÇERDÖVERLE BUĞDAY HASADINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Tarih
Bu haber 819 defa okunmuştur.

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÖNEMLİ HATIRLATMABiçerdöverle Hasat Sezonu Başlarken Üreticilerimizin Dikkatine!

    2018 yılı biçerdöverle buğday hasat sezonu başlarken Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail KIRMACI konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi:
    “Her hasat sezonunda olduğu gibi bu yıl da İl Müdürlüğümüz olarak, iyi bir hasat sezonu geçirebilmek ve hasat kayıplarını en aza indirebilmek için üreticilerimizle birlikte çalışacağız. Bu çalışmalarda dane kaybını en aza indirebilmek için hepimize düşen görevler vardır. Bu görevleri yerine getirirken en hassas olması gerekenlerse takdir edersiniz ki biçerdöver operatörleridir.


    Samsun ilimizde yaklaşık 110.000 ha buğday ekilişinin % 80'i biçerdöverle hasat edilmektedir. Bu anlamda biçerdöver operatörlerinin eğitimine büyük önem vermekteyiz. Mekanizasyon birimi ve il/ ilçe kontrolörlerimizin titizlikle yürüttüğü çalışmalar sayesinde 2017 yılında İl genelinde yapılan 270 biçerdöver denetimi sonucunda; 0,88’lik dane kaybı ile ilimiz ekonomisine, (müsaade edilebilir % 2'lik kayıp baz alındığında) 3.241.725 TL katkı kaydedilmiştir.
                                                                                                                          Biçerdöverle hasat edilen alanda, dane kayıplarını sıfıra yakın bir seviyeye indirmek biçerdöver kullanıcılarının elindedir.
Bunun içinse;
    1- Operatör belgesi olmayan kişiler hasat yapmamalı,        
    2- Tam olarak olgunlaşmamış ürünler hasat edilmemeli,                  
    3- Rutubetin çok olduğu günlerde hasat yapılmamalı,                  
    4- Yağış olduğunda hububatın tam kuruması beklenmeli,                 
    5- Sabah erken ya da akşam saatlerinde rutubet çok daha fazla olacağından hasat yapılmamalı,                                                                                      
    6- Bir tarladan diğerine geçerken mutlaka biçerdöver ayarları kontrol edilmeli,               
     7- Elekler sık sık temizlenmelidir.
  


    Yinelemek gerekirse; Dane kaybını en alt seviyeye indirebilmek için öncelikle biçerdöverlerimizi belgeli Operatörlere teslim etmeliyiz. Bunun için de İl Müdürlüğümüz olarak talep gelen ilçelerde “Biçerdöver Operatörleri Yetiştirme” kursları açmaktayız.     2001-2018 yılları arasında açtığımız kurslardan toplam 763 kişi eğitimden geçirilerek  “Biçerdöver Operatörü” olmaları sağlanmıştır.
    Çiftçilerimiz de hem ülke ve hem de kendi ekonomileri açısından meseleye daha duyarlı yaklaşarak; Operatör belgesi olmayan sürücülere biçim yaptırmamalı, tarlasına giren biçerdöveri sürekli kontrol altında tutup, dane kaybına sebep olan Operatörleri merkezde İl Müdürlüğümüze ve İlçelerde de İlçe Müdürlüklerine bildirerek yetkililerden yardım istemelidirler.

                           
    Kurallara uymayan Biçerdöver sahibi ve Operatörlerine Merkez ve İlçelerimizde görev yapan 53 Kontrolör arkadaşımız 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. ve 40.maddesine göre işlem yapacaklardır.   
Sözlerimi sonlandırırken 2018 hasat döneminin çiftçilerimiz için bol ve bereketli olmasını dilerim.”


                                                              Nail KIRMACI 
  İl Müdürü


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi