ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

ALAÇAM IN JEOLOJİK HARİTASI ÇIKARILIYOR

ALAÇAM IN JEOLOJİK HARİTASI ÇIKARILIYOR

Tarih
Bu haber 539 defa okunmuştur.

...........İller Bankasının %50 hibe ile ihale ettiği Alaçam İlçesi genel revizyon ve ilave imar planına esas jeolojik-jeoteknik haritasının oluşturulması ve raporlama işi  yapılıyor.

Jeolojik haritaların hazırlanması amacıyla başlatılan projenin Paleosismoloji iş paketi kapsamında 3 adet hendek kazılması planlanarak çalışmalara başlandı. Çalışmalar sırasında şu ana kadar 2 hendekte çalışmalar tamamlanırken, diğer 1 hendek ile ilgili kazı çalışmaları ise devam ediyor.

Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar , Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi jeoloji mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Orhan Tatar, Doç. Dr. Fikret Koçbulut ve Are Mühendislik  danışmanlığın tarafından yapılan  Eski Çöplük mevkiinde devam eden kazı sahasında incelemelerde bulunarak, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Prof. Dr. Orhan Tatar, “Alaçam’ın jeolojik etüt haritasının hazırlanmasıyla ilgili olarak başlatılan çalışmalar kapsamında 3 adet hendek çalışması planlandı. Bu hendeklerin duvarlarında son 10.000 yıllık dönemde bölgede aktif faylara bağlı olarak yüzey faylanması oluşturmuş herhangi bir sismik etkinliğin olup olmadığı saptanmaktadır’’,dedi.

Ayrıca yer radarı dediğimiz radarla kullandığımız antenin özelliğine göre 70-80 metre derinliğe kadar yer altının röntgenini çekiyoruz. Yani mikro bölgeleme dediğimiz ayrıntılı jeolojik, jeoteknik çalışmalar yapılıyor” dedi.

 
Alaçam için çok önemli bir çalışmanın devam ettiğini belirten Başkan Uyar, Alaçam’ın üst yapısını planlarken, şimdi de jeolojik Harita ile Alaçam’ın yer altını inceliyoruz. Yer altı yapısının zemin etütleri, yerleşim uygunluk haritası, sismik büyüme haritası, yer altı su haritası hazırlanarak bu çalışmaların sonuçlarına göre Alaçam’ın planlaması yapılacaktır. Bu çalışmalar neticelendikten sonra daha sağlıklı konutların yapılması, buna göre projelerin çizilmesi ve kalitenin artırılması ile birlikte yerleşim yerlerinin daha sağlıklı bir şekilde belirlenmesine sebep olacak. Burada çalışan değerli hocalarımıza ve ekiplerine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi
Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi