ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

BAFRA BALIK GÖLLERİ SU ÜRÜNLERİ HAKKI KİRAYA VERİLDİ

BAFRA BALIK GÖLLERİ SU ÜRÜNLERİ HAKKI KİRAYA VERİLDİ

Tarih
Bu haber 677 defa okunmuştur.

Kızılırmak Deltasında Bulunan Lagün Göllerinin Su Ürünleri İstihsal Hakkı Kiraya Verildi     İlimiz Kızılırmak Deltasında bulunan Liman gölü ve Balık Gölleri Lagün Kompleksi’nin (Balık Gölü, Uzun Göl, Cernek Gölü, Gıcı Gölü ve Tatlı Göl) su ürünleri istihsal hakkı bölgede faaliyet gösteren su ürünleri kooperatiflerine kiralandı.
Kiracı kooperatif yetkilileri ile toplantı yapan Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Nail KIRMACI, deltanın Ramsar alanı olduğuna ve UNESCO Dünya Miras Listesine aday olduğuna vurgu yaparak, bölgenin ve ihtiva ettiği lagün göllerinin korunması gerektiğini dile getirdi.  Lagün göllerimizin korunması için kiracı kooperatiflerine de büyük sorumluluk düştüğünü belirten KIRMACI, bölge balıkçılarından üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmelerini ve Kira Sözleşme şartlarına uymalarını, uymayanları da İl Müdürlüğüne bildirmelerini ifade etti.


1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa istinaden çıkarılan 4/1 nolu Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine uyulması gerektiğini, bunun yanında Deltanın hassas durumunun da göz önüne alınarak, Kira Sözleşmesi Teknik Şartnamesine eklenen ilave şartlara da uyulması gerektiğinin önemine işaret etti. Özellikle Delta göl kıyılarında bulunan sazlık ve kamışlık alanlarda bulunan Sazan balığı yumurtlama alanlarının ve kuş yuvalarının tahrip edilmemesi için, bu bölgelerde her türlü araç ile su ürünleri avcılığını yasakladıklarını ifade eden KIRMACI, özellikle kefal gibi balık türlerinin Denizden lagün göllerine giriş ve çıkışlarının engellenmemesi için bölgede bulunan bütün kanallarda da her türlü av aracı ile su ürünleri avcılığını yasakladıklarını belirtti.
Yeni kiralama döneminin bölge balıkçılarına hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını dileyen KIRMACI, kooperatiflerden özellikle çevreyi kirletmemelerini ve temiz olması için her türlü desteği vermelerini rica etti.
Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi