ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

DOĞU TÜRKİSTAN ZULMÜNE KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

DOĞU TÜRKİSTAN ZULMÜNE KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Tarih
Bu haber 436 defa okunmuştur.

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİ İÇİN İMZA ATTI       Samsun Valisi Osman Kaymak, Cumhuriyet Meydanı'nda Uygur Türkleri için başlatılan 'Zulme Sessiz Kalma Doğu Türkistan'da Öz Kardeşlerin Katlediliyor Kardeşlerin İçin Bir İmza Da Sen At' kampanyasına katılarak, imza attı.

     2016 yılından sonra Çin hükümeti Doğu Türkistanda köylerde, kasabalarda ve şehirlerdetoplama kampları yapmıştır.Bu kamplarda tamamı erkeklerden oluşan özellikle gençler ve Uygur aydını pozisyonundaki yaklaşık 1milyon kişinin bulunduğu söylenilmektedir. Kamplarda milletini ve dinini muhafaza eden Doğu Türkistanlılara Çin Kominist Partisine sadık olduklarını ve din ve milletini inkar etmeleri söylenilmektedir. Bu kişiler kamplarda ağır işkencelere maruz kalmakta ve ağır işlerde çalıştırılmaktadırlar.
2008 Pekin Olimpiyatlarında güvenliği bahane ederek 23 çeşit dini faaliyeti Doğu Türkistan genelinde yasaklamışlardır. Dini nikah kıyılması ,cenazelerin kaldırılması, kutsal mekanların ziyareti,namaz kılmak ,oruç tutmak gibi. Kırsal alandaki Doğu Türkistanlıların şehirlerde yaşamasını yasaklamıştır.2017’de okul öncesi eğitimde Çinceyi zorunlu kılıp Uygurcayı yasaklamıştır.

      Ülkemizdeki çok sayıda sivil toplum örgütü ülkemiz çapında Çin devletinin Türk topluluklarına karşı yaptığı zulüm ve baskıları protesto eden eylemlerde bulunmaktadır.Samsun'da da bu kapsamda imza kampanyası başlatılmıştır.Tüm duyarlı insanları bu kampanyaya katılmaya davet ediyoruz.


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi