ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

BAFRA DA TARIM ÜRETİMİNİN KATMA DEĞERİNİ DAHA DA ARTIRMA TOPLANTISI

BAFRA DA TARIM ÜRETİMİNİN KATMA DEĞERİNİ DAHA DA ARTIRMA TOPLANTISI

Tarih
Bu haber 890 defa okunmuştur.

AMACIMIZ TARIM ÜRETİMİNİN KATMA DEĞERİNİ DAHA DA ARTIRMAK        Vali Osman Kaymak, 17.01.2019 Perşembe günü saat 15.00’da Bafra Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde Valilik, Bafra Kaymakamlığı ve OKA'nın işbirliğiyle Bafra Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda düzenlenen 'Bafra İlçesinin Tarımsal Ürün Açısından Değerlendirilmesi Çalıştayı'na katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan çalıştayın açılış konuşmasını yapan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Samsun’un Bafra ve Çarşamba Ovaları başta olmak üzere çok geniş tarımsal alan ve potansiyellere sahip olduğunu belirterek, “Sayın Valimizin de sıklıkla söylediği gibi tarımsal, endüstriyel ve turizm potansiyellerimiz çok harekete geçmiş durumda değil. Bu toplantı, bu potansiyellerimizi daha iyi tanımamıza ve harekete geçirmemize vesile olur diye düşünüyoruz.” dedi.      OKA’nın Samsun, Çorum, Amasya ve Tokat illerinde çalışma yürüttüğünü dile getiren OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, “Bu dört ilimizde özellikle turizm alt yapısında çokça çalışmalarımız var. KOBİ’lere katkı sunuyoruz. Temel amacımız; bölgede paydaşların birbirleriyle daha yakın işbirliği kurmasını sağlamak. Bu işbirliğinin en güzel örneği Fuar ve Kongre Merkezi’nin yapılması ve Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin tüm paydaşlar ve OKA desteğiyle bütün dünyaya duyurulması ve dünya mirasına alınması. Yine, biliyorsunuz Türkiye’de buzağı ölümleri çok. Samsun Valiliği, OMÜ, Büyükşehir Belediyesi, dört ilimizin Valileri, yetiştirici birlikleri ve Tarım İl Müdürlükleriyle istişare halinde Türkiye’de ilk defa uygulanan, ‘Can Sütü’ projesiyle önümüzdeki dönemde buzağı ölümlerini azaltmayı planlıyoruz.” diye konuştu.     OKA Yatırım Destek Uzmanı Ahmet Arif Sarıoğlu’nun ‘Bafra İlçesinin Tarımsal Ürün Potansiyeli Raporu’ bilgilendirme sunumuyla devam eden çalıştayda yaptığı konuşmada, Samsun’un Bafra ve Çarşamba Ovaları olmak üzere Türkiye için önemli iki ovası olduğunu dile getiren Vali Osman Kaymak, “Bu ovalarımız aslında Türkiye’nin gıda deposu. Gıda son yıllarda artık stratejik öneme haiz bir konuma geldi. Her şeyin karşılığı var ama gıdanın yapayı olmuyor. İnsanlar gıdaya muhtaç ve üretilmesi çok önemli. Allah’a şükür bunlar da ilimizde var. Sunumu yapılan ‘Bafra İlçesinin Tarımsal Ürün Potansiyeli Raporu’ genel yapıyı görmek açısından önemli. Bazen bir kaynak geliyor ama doğru tespit ve doğru projeler olmayınca yanlış kararlar alınıyor ve yanlış paralar harcanıyor. O anlamda öncelikle doğru teşhisler, doğru çözümler getirir diyoruz. Bafra şüphesiz çok ciddi tarım üretimi yapılan bir ilçemiz. Gerçekten ilçenin tamamı tarımla geçimini sağlıyor diyebiliriz. Amacımız tarım üretiminin katma değerini daha da artırmak, insanlarımızın daha çok kazanmasını sağlamak. Tüm bunları sağlamak için de sizleri dinlemek istiyoruz, sizlerin önerileriniz çok önemli.” dedi.

Çalıştay daha sonra Vali Osman Kaymak’ın moderatörlüğünde katılımcıların görüş ve önerilerini dile getirmesiyle devam etti.

Çalıştaya ayrıca Bafra Kaymakamı Ahmet Adanur, 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner, Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Yakakent Kaymakamı Bahar Kaya, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu, Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri STK temsilcileri ve çok sayıda çiftçimiz katıldı.

Haber: Samsun Valiliği

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi