ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

TORUNU MEHMET AKİF İ ANLATTI

TORUNU MEHMET AKİF İ ANLATTI

Tarih
Bu haber 686 defa okunmuştur.

12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULU VE MEHMET AKİFİ ANMA PROGRAMI YAPILDI        Alaçam'da "12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü" programı düzenlendi.İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’nci yıl dönümü Kutlamaları çerçevesinde Alaçam Etyemez Alpaslangül İlk-Ortaokulu tarafından 11 mart 2019 Pazartesi günü saat 10:00 da Alaçam Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda bir program tertip edildi.            Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Alaçam Etyemez Alpaslangül İlk-Ortaokulu Müdürü Ayhan Şahin açılış  konuşmasında tüm katlımcılara bu etkinliğe hoş geldiniz diyerek konuşmasına başladı.,İstiklal marşının önemi ve yazılması döneminde yaşanan olayları kısaca anlattı. İstiklal marşımızı sevmek ülkemizi sevmektir, istiklal marşımızı coşkuyla söyleme, ülkemize bağımsızlığımıza ve onurumuza sahip çıkmaktır dedi.Daha sonra okul öğrencileri tarafından kurtuluş savaşından kısa öreneklerle İstiklal Marşının yazılış durumu canlandırıldı.


       Bu seneki 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü" programının ayrı bir özelliği vardı.O da Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Ersoy Argon' un programın konuğu olması ve onun anlatımıyla Mehmet Akif'i katılımcıların birinci ağızdan dinlemesiydi.Selma Ersoy Argon, "Dedem İstanbul Fatih'te doğdu ve çocukluğu Fatih Camii'nde geçti. 4 yaşında okumaya başladı. Annesi dini eğitim görmesini istiyordu. Babası onun öğretmeni gibiydi. Dedem Farsça, Arapça ve Fransızca'yı ana dili gibi konuşuyordu. Öğretim hayatı zorlu geçmiş ama öğrenmeye doymayan bir insandı. Hocalarının peşinden ayrılmazdı. Onlardan ders almak için sokakta pazarda nerede görürse görsün peşlerinden koşardı. Bir kelime bile öğrenmek için çocuk yaşında tüm gücüyle çabalardı. Ömrünü öğrenmeye ve öğretmeye adamıştır" dedi."Yürürken düşünür, fikirlerini geliştirirdi"

            Dedesinin sporcu bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyen Argon, "Başka bir özelliği de sportmen oluşuydu. Sporla vücudun ve beynin çok güzel geliştiğini bize anlatır. Şimdinin gülle atma sporuna benzeyen taş atma diye bir spor vardı. Onda birinciydi. Boğazı yüzerek geçecek kadar iyi bir yüzücüdür. Yürümeyi çok severdi. Fatih'teki evinden Halkalı'daki okuluna yürüyerek gidip gelirdi. Yürürken de düşünür ve fikirler geliştirirdi. Aynı zamanda güreşçidir. Hep bir alışveriş halindedir. Kendisine güreş öğretene okuma yazma öğretirdi. Neyzen Tevfik'ten ney üflemeyi öğrenir ama ona da karşılığında Farsça öğretir" diye konuştu. "Dedemin vaaz kayıtlarının kopyası Almanya'da duruyormuş, sesini duymak istiyorum"

            Dedesiyle ilgili isteğini açıklayan Selma Ersoy Argon, "Dedem Almanya'da bulunduğu sürede camilerde esirlere vaazlar veriyordu. Ve o vaazlar çoğaltılıp cephelerde savaşan Müslümanlara gönderiliyordu. Vaazı dinleyen çok sayıda Müslüman yanlış cephede olduğunu görüp savaşı bıraktı. Bu vaazların kayıtlarının kopyaları Almanya'da duruyormuş. Geçen yıl Köln'de Başkonsolosluğa başvurduk. Arşivden bulunup bize kopyasının verilmesini talep ettik. Dedem iyi bir hatipti. Dedemin vaaz yaparken sesini duymak istiyorum. Bu konuda ümidimi hiç kaybetmedim." dedi.
      Osmanlı Mebusan meclisi ve İlk TBMM nin milletvekili olan dedesinin İstiklal marşı yazılması için açılanyarışmaya ödül konduğu için katılmadığını anlatan Argon daha sonra keninden rica edilmesi üzerine İstiklal Marşını yazdığını ve ödülünü bir hayır kurumuna bağışladığını dile getirdi.Daha sonraki yıllarda Mısır'a gitmek zorunda kaldığını vatanından ayrı kaldığı 11 yıl onu çok üzdüğünü rahatsızlanınca İstanbul'a döndüğünü dile getirdi.Özellikle Mehmet Akif'in son yılları ile ilgili olaylar vevefatı sonrası cenaze merasiminde yaşanan olaylar katılımcılara oldukça duygulu anlar yaşattı.

            Programın sonunda  Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman Selma Ersoy Argon'a plaket takdim etti.

       Programa, Kaymakam Fikret Zaman, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Samet Kuruçelik, İlçe Emniyet Müdür V. Komiser Yrd. Erol Can Keskin, Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Ersoy Argon, AK Parti İlçe Başkanı Selahattin Alkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural ve Şube Müdürleri, Gençlik Merkezi Müdürü Cansu Keskin Karaaslan, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Melahat Yeşilyurt, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Güreş, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Emre Kösem, Malmüdürü Hüseyin Şimşek, Öğretmenevi Müdürü Hüseyin Kara, Halk Eğitim Müdürü Salih İleri, daire amirleri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.
Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi