ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

FİDE VE FİDAN  SATIŞ YERLERİNİN DENETİMİ

FİDE VE FİDAN SATIŞ YERLERİNİN DENETİMİ

Tarih
Bu haber 430 defa okunmuştur.

FİDE VE FİDAN SATIŞ YERLERİNİN DENETİMİ                 
                                     FİDE VE FİDAN  SATIŞ YERLERİNİN DENETİMİ
         İlkbahar mevsiminin gelmesiyle  birlikte ilimizde  Tarım Orman İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarının  fidan satış  noktalarında   meyve fidanı  üreticilerinin  pazarladıkları  fidanlarla ilgili  kontrolleri devam ediyor.
        Kontroller  5553  Sayılı Tohumculuk Kanunu ve 5996 Sayılı  Veteriner Hizmetleri  Bitki Sağlığı  ,Gıda ve Yem Kanunu ve bağlı  yönetmelik ve  talimatlar  kapsamında yapılmaktadır.
       Tarım Orman İl Müdürü  Nail KIRMACI  yaptığı açıklamada  bilindiği  gibi kaliteli  ve sağlıklı  üretimin  birinci adımı sağlıklı ,türü  ve çeşidi  bilinen ,üreticisi  belli ,ilgili  mevzuatlara  göre  izinleri olan fide ve fidan kullanmaktır. Yanlış fide ve fidan  kullanıldığı zaman  hem istenen  kalitede  üretim  yapılamayacağından boşa masraf  edilmiş olur ; hem de  bahçenizde hastalık ve zararlıları bulaştırmış olursunuz. Fidan Satış bayileri  ve ruhsatlı  fide fidan satış yerleri  müdürlüğümüzce denetlenmekte olup ,hem kalite ve ismine doğruluk  hem de hastalık  ve zararlılar açısından  çok daha güvenlidir.


       İlimizde  15 üretici  tarafından  285.620 adet meyve fidanı  üretilmektedir. Üretimin  başlangıç aşamasından itibaren  üreticilerimizin yılda iki kez  kontrollerinin  yapılmakta  olduğunu  belirten İl Müdürü  Nail KIRMACI , 17 ilçemizde  mevcut üretilen  ve il dışından gelen  yaklaşık 500.000 fidanın da    hafta günleri  semt pazarlarında   ve bayilerde ki   kontrollerinin   İl Müdürlüğümüz  ve İlçe Müdürlüklerimiz  kanalıyla  denetimlerinin  aralıksız olarak devam ettiğini söyledi.
      İl Müdürü  Nail KIRMACI  devam  eden     açıklamalarında  üreticilerimizin  zarara uğramamaları için  başta fide , fidan  olmak  üzere  tarımsal üretimde  kullanacakları  her türlü üretim materyalinin  mutlaka yetkili  satış yerlerinden  almalarını gerektiğini söyledi. Ayrıca fidan alırken   ambalaj , etiket ve  sertifikaya   dikkat edilmesini fidanların Tarım Orman İl Müdürlüğünce üretim izinli olması gerektiğini belirtti.
Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi