ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

HAVALARIN ISINMASIYLA BİRLİKTE KENE-SAKIRGALARA DİKKAT

HAVALARIN ISINMASIYLA BİRLİKTE KENE-SAKIRGALARA DİKKAT

Tarih
Bu haber 4226 defa okunmuştur.

EVCİL HAYVANLARDA KENE VE SAKIRGA GÖRÜLÜYOR      Havaların ısınmasıyla birlikte tabiat canlanırken faydalı zararlı çok sayıda canlıda çoğalmaya başladı.Son günlerde köpekler,kediler,sığırlar,koyunlar başta olmak üzere çok sayıda evcil hayvanda kene ve sakırganın yapıştığı görülmektedir.Halk dilinde genek ve sakurga da denilir)Kan emici bu iğrenç asalak yaratıklar yapıştıkları hayvanlarının kanlarını emerek yaşamaktadırlar,sırtlarındaki taşıdıkları keselere kan doldurarak yaşarlar.Üzerlerine basılıp ezildiklerinde içlerinden simsiyah kan fışkırır.

      Bu kan emici yaratıkları ne kadar temizlerseniz temizleyin yinede gelir müsait buldukları canlılara yapışırlar.Bu asalak yaratıklar hayvanlar vasıtasıyla gelirler ve evlere kadar girerek insanlarada yapışabilirler.Kenelerden bir çok hastalık bulaşabilir fakat en tehlikelisi Kırım Kongo Kanamalı hastalığı mikrobu taşıyanlardır.Bu kenelerin ısırması sonucu çok sayıda insan yaşamını yitirmiştir.

        TÜM CANLILARA VE İNSANLARA KENESİZ SAKIRGASIZ
SAĞLIKLI GÜNLER TEMENNİ EDERİZ


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi