ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

ORUCUN YAVAŞLATTIĞI METABOLİZMANIZI  YENİDEN HIZLANDIRMANIN YOLLARI

ORUCUN YAVAŞLATTIĞI METABOLİZMANIZI YENİDEN HIZLANDIRMANIN YOLLARI

Tarih
Bu haber 557 defa okunmuştur.

RAMAZANDA YAVAŞLAYAN METABOLİZMANIZ KİLO ALDIRMASIN!

RAMAZANDA YAVAŞLAYAN METABOLİZMANIZ KİLO ALDIRMASIN!

ORUCUN YAVAŞLATTIĞI METABOLİZMANIZI YENİDEN
HIZLANDIRMANIN YOLLARI
Ramazan boyunca, uzun saatler aç kalmak, beslenme düzeninizin değişmesi ve hareketin azalması gibi çeşitli sebeplerle metabolizmanız yavaşladı. Bayramdan sonra normal yeme düzenine geçtiğinizde kilo almamanın yollarını Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Kavaklıdere Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Örün İncekara anlattı.
Ramazan’da oruç nedeniyle metabolik hız yavaşlıyor ve buna bağlı olarak da kilo almak kaçınılmaz olabiliyor. Ramazan’ı oruç tutarak geçirdiyseniz, bayram süresince beslenmenize dikkat ettiğiniz takdirde, sonrasında aniden kilo almanın önüne geçebilirsiniz. Bunun için öncelikle bayramda, vücudun besin ve sıvı gereksinimini tam karşılamak, sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ve bayramı da rutin beslenmenize geçiş dönemi olarak değerlendirmeniz gerekiyor.

İŞTE RAMAZAN SONRASI FAYDA SAĞLAYACAK ÖNERİLER:

•    İlk Adım:Ana öğün düzeni oluşturarak işe başlayın. Sahur ve iftar arası iki öğün beslenmeye alışan vücudunuzu, normal beslenme düzenine geçirirken, ilk önce kahvaltı, öğle ve aksam yemeği olmak üzere üç ana öğün düzeni oluşturun. Daha sonra ara öğün ekleyerek eski yeme düzeninize dönün.
•    Bayramda aşırıya kaçmayın: Bayram sofralarında, yemek miktarları da çeşitliliği de fark etmeden artabiliyor ve yapılan her yemeğin tadına bakma arzusu sonucu, mide yanmaları ve bağırsak problemleri ortaya çıkabiliyor. Bayramdan sonra ani kilo alımının önüne geçebilmek için yeme disiplininizi olabildiğince koruyun.
•    Tatlıdan sonrası önemli: Bayramlarda, yılın hiçbir döneminde olmadığı kadar çok çikolata ve tatlı yenir. Tatlı yemekten kaçınamayacağınız durumlarda, bunu takip eden öğününüzün hafif ama sağlıklı yemeklerden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlıları veya dondurmayı tercih ederseniz, alacağınız kaloriyi yarıya indirebileceğiniz gibi günlük kalsiyum ihtiyacınızın dörtte birini de karşılamış olursunuz.
•    Yaz meyveleri masum değil: Bayramda tatlı yerine meyve ikramı da bir seçenek ancak unutmayın ki yaz meyvelerinin de glisemik indeksi yüksektir ve kan şekerini hızlı yükseltir. Bunun için porsiyon kontrolüne dikkat edin ve meyvenizi süt, yoğurt, kefir gibi proteinli gıdalarla beraber yiyin.
•    Tüm gün karbonhidrat yemeyin: Aynı gün içinde yediklerinizin hepsinin karbonhidrat olmamasına dikkat edin. Ekmek, hamur işleri, tatlılar, meyve, meyve suları ve asitli içecekler karbonhidrat grubunda yer alır. Bu grup yiyeceklerin hepsi kan şekerinizi hızlıca yükseltir. Gereğinden fazla alınan karbonhidrat da vücudunuzda yağ olarak depolanır!
•    Fiziksel aktivitenizi arttırın: Ramazan’da yavaşlayan metabolizmanızı ancak hareketle canlandırabilirsiniz. Bunun için günlük 40-45 dakika yürüyüş yapın.
•    Uyku düzenine dikkat: Ramazan boyunca beslenmenin yanı sıra uyku düzeniniz de değişti. Metabolizmanızın hızlanması için yeniden sağlıklı bir uyku düzeni kurun ve gecede en az 7-8 saat uyuyup ,dinlenin.
•    Bir kahve, bir su: Yaz aylarında geleneksel çay-kahve ikramlarımızın yanına asitli içecekler ve meyve suları da eklenir. Bu içecekler hem basit şeker içermesi hem de kafein nedeniyle karaciğerinizde yağlanmaya ve su kaybına sebep olabilir. Her bir fincan kahveden sonra bir bardak su içmelisiniz. Asitli içecekler yerine de soda içerseniz, hem daha az kalori hem de fazlaca mineral alırsınız. Özellikle sıvı kaybının yoğun olduğu yaz aylarında, sıvı elektrolit dengenizin bozulmaması için günde 2-2,5 litre su içmelisiniz.
Bayındır Sağlık Grubu Hakkında:
Bayındır Sağlık Grubu’nun temeli, 1992 yılında o zamanki adıyla Bayındır Tıp Merkezi ile hizmet vermeye başlayan Bayındır Hastanesi’ne dayanmaktadır. İş Bankası iştiraklerinden olan grup, kısa sürede sağlık alanında referans kurumlardan biri haline gelmeyi başarırken, bunda tam zamanlı çalışan deneyimli hekim kadrosunun yanı sıra, hedeflenen nitelikli hizmet anlayışını sağlamak için kurum tarafından özümsenen temel değerler de önemli rol oynamaktadır. Etik değerlere saygılı, kanıta dayalı tıp ve hasta odaklı hizmet anlayışına sahip Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi ile başlayan bu anlayışını kısa sürede Bayındır Kavaklıdere Hastanesi, Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi’nin yanı sıra, İstanbul’da sayısı 5’e ulaşan Bayındır Diş Klinikleri ve İzmir’de bulunan Bayındır Alsancak Diş Kliniği’nde de başarıyla uygulayarak, vermekte olduğu sağlık hizmetinin etki alanını genişletmiştir.

Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi