ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

TERME İLÇESİNİ SEL VURDU

TERME İLÇESİNİ SEL VURDU

Tarih
Bu haber 300 defa okunmuştur.

VALİ OSMAN KAYMAK TERME DE SEL ALANLARINDA İNCELEMELERDE BULUNDU      22.06.2019 Cumartesi günü saat: 15.00’da Terme ilçesinde etkili olan aşırı yağış sonrası meydana gelen sel felaketi nedeniyle çok büyük maddi hasar meydana gelirken çok geniş alanlar sel suları altında kaldı.       Terme ilçemize bağlı Evci Mahallesi'nde yaşanan selde zarar gören köprü ve dere ıslah çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Osman Kaymak, yapılan çalışmalar hakkında Terme Kaymakamı Mehmet Parlak'tan bilgi aldı.

Yapılan incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, bölgenin iki gecede metrekareye 150 kg yağış aldığını dile getiren Vali Osman Kaymak, “25-30 köyde 50 bin dekar arazide hasar var ve 200-300 hane sular içerisinde. Allah’a şükür can kaybımız yok ama ciddi şekilde ürün kaybımız var. Burası derelerin Karadeniz’e ulaştığı yer. Ama maalesef su kum nedeniyle denize ulaşamıyor. Çalışmalar yapılması lazım. Bu çalışmayı biz geçtiğimiz yıl Çarşamba’da ve Bafra’da yaptık. Ancak burada yürüyen bir proje var ve henüz proje tamamlanamadığı için şuan yağan yağmur drenaj kanallarıyla denize ulaşamıyor. DSİ tarafından yürütülen bu çalışmanın bir an önce bitirilmesi lazım. Yürüyen bir ihaleleri vardı ama bazı sorunlar oldu ihalede. Bölge Müdürümüzle birlikte ihalenin bir an önce yapılmasını takip edeceğiz. Yağan yağmurun rahat bir şekilde denize ulaşmasını sağlamamız lazım, sorun orada. Bu bölge sürekli bu yağışları alıyor, böyle bir sorun olmaması lazım.” dedi.80 bin m2’lik geniş bir alanda güzel bir proje yürütüldüğünü belirten Vali Osman Kaymak, “Irmaklar birbirine bağlanıyor, dereler açılıyor büyük bir çalışma bu. Tek bir derenin açılması gibi basit bir çalışma değil. Devletimiz güçlü ve bunların altından kalkar. Bu çalışmaların bu olaydan sonra yapacağımız görüşmelerle hızlanacağını düşünüyorum. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun, Allah daha büyüğünden korusun. Vatandaşlarımız Meteorolojinin uyarılarını dikkate alıyor ama burada vatandaşımızın yapabileceği bir şey yok. Yürütülen çalışma henüz tamamlanamadığı için böyle bir mağduriyet yaşandı maalesef. Az önce aldığımız bilgiye göre evde mahsur kalan iki vatandaşımız da botlarla kurtarıldı.” dedi.

Daha sonra selzede vatandaşlarımızla görüşen Vali Osman Kaymak, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.İncelemelerinde Vali Osman Kaymak'a Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, DSİ Samsun 7. Bölge Müdürü Nazmi Koçak ile Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı da eşlik etti.

 
Haber: Samsun Valiliği

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi