ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

YÖREMİZDE BUĞDAY HASADI BAŞLADI 1KG BUĞDAY 1 EKMEK PARASI

YÖREMİZDE BUĞDAY HASADI BAŞLADI 1KG BUĞDAY 1 EKMEK PARASI

Tarih
Bu haber 346 defa okunmuştur.

HASAT SEZONU BOLLUK GETİRSİN      Yöremizde Buğday hasadı başladı,kış buğdayı olarak ekilen buğday,arpa ve yulaf hasat edilmeye başlarken,Yüksek kesimlerde İlkbaharda ekilen hububat ürünleri Ağustos ayında hasat edilecek.Hububat dediğimiz buğday,arpa,yulaf gibi ürünlerin tanelerinden ve samanından faydalanıyoruz.Özellikle Başat yulaf,arpa ve samandan hayvanların beslenmesinde faydalanılmaktadır.


      En fazla tüketimi yapılan hububat ise buğdaydır.Gerek ekmek,gerek makarna,börek,çörek gibi bir çok besin maddesi üretiminde buğday unu kullanılmaktadır.Geçmiş dönemlerde tamamen ekiminden hasadına insan ve hayvan gücüyle tarımsal üretimi yapılan bu ürünler günümüzde büyük bir kesimi makinalı tarımla kolaylıkla yapılmaktadır.


      Buğday üretimi yapan vatandaşlar buğday üretiminden çok da memnun değilller,çoğu emeği korumadığını tek ellerinde kar kalan saman olarak belirtiyorlar.Fiyatlarını sorduğumuzda serbest piyasada buğdayın kalitesine bağlı olarak 1tl,10 krş ile 1tl 35krş arasında değiştiğini 1 kilogram buğdayla 200 gramlık 1 ekmek alındığını dile getiriyorlar.Mazot ve diğer giderlerin çok pahallı olduğunu her geçen yıl yöremizde buğday,arpa ekim alanlarının azaldığını çoğunluğunun tarlaları otlak olarak değerlendirdiğini dile getirdi.


Haber: Serhat C. İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi