ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

ALAÇAM SAHİLLERİNDE KORUMA ALTINA ALINAN BİTKİ KUM ZAMBAĞI

ALAÇAM SAHİLLERİNDE KORUMA ALTINA ALINAN BİTKİ KUM ZAMBAĞI

Tarih
Bu haber 517 defa okunmuştur.

KOPARANA TİCARETİNİ YAPANA 48 000 TL PARA CEZASI VAR       Dünyada tükenme tehlikesi olduğu için koruma altına alınan Kum zambağı İlçemiz sahillerinde de görülmektedir.İlçemizin sahil kesiminde bulunan bu bitkilere zarar verilmemesi koparaılıp başaka alanlara taşınmaması gerekiyor.

        Nesli tehlike altında bir tür olan Kum zambağı (Pancratium maritimum)  Amaryllidaceae (Zambakgiller) familyasının bir üyesi monotipik (alt türü olmayan) bir cinstir.Türkiye’de: Akdeniz, Eğe, Marmara ve Karadeniz Sahil kumullarında yetişmektedir.Çiçeklerİ beyaz, gösterişli ve çok hoş kokulu olan bu bitki daha çok sabit kumuları tercih etmektedir.        Kum zambağı bir güneş bitkisidir. Bu nedenle kumulların ıslak olmadığı, kararlı (stabil) kumullarda ve diğer bitki türlerinin zayıf olduğu açık alanları tercih etmektedir.Bir geofit olan kum zambağı kışı istirahat halinde geçirmekte olup aşırı yaz sıcaklarında su ihtiyacını atmosfer neminden yada gece oluşan çiğden sağlayabilmektedir. Ayrıca denizden gelen taban suyunu da kullanabilmekte olup, dolayısıyla tuz toleransı yüksek bir türdür.
       Kum zambağının ticari amaçla sökülmesi halinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından, 48 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacağı belirtilmekteir.

Bu güzel Fotoğraflar için Murat AYNUR'a teşekkür ederiz.


Haber: SalihZeki İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi