ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

SAMSUN DA FINDIK TOPLAMA TARİHLERİ BELLİ OLDU

SAMSUN DA FINDIK TOPLAMA TARİHLERİ BELLİ OLDU

Tarih
Bu haber 309 defa okunmuştur.

Samsun İlinde Fındık Toplama ve İhraç Tarihleri Belirlendi                                   
Samsun İlinde Fındık Toplama ve İhraç Tarihleri Belirlendi
İlimizde fındık hasadına, iklime bağlı olarak yıllara göre değişmekle birlikte genellikle Ağustos ayının birinci yarısında başlanmaktadır. İlimizde “Fındık Toplama ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komisyonu” tarafından yapılan saha gözlemleri neticesinde 2019 yılı fındık hasat tarihleri belirlenmiştir. İl Müdürü Vekilimiz Bayram AY konu ile ilgili yaptığı açıklamada;  İlimiz için en uygun zamanın; Sahil kesimde ( 0-250m.) hasat izin tarihi 14.08.2019 ve İhraç izin tarihi 20.08.2019, Orta kesimde (251-500 m.)  hasat izin tarihi 07.08.2019 ve ihraç izin tarihi 14.08.2019, Yüksek kesimde (500 m.’den yukarısı) hasat izin tarihi 21.08.2019 ve ihraç izin tarihi 28.08.2019 olarak karara bağlandığını ifade etti.
 İl Müdürü Vekili AY ayrıca; fındık üreticilerinin, İlimiz için belirlenen hasat tarihlerinde fındık toplamaya başlamalarını, fındık ihracatında sorun olan Aflatoksin oluşumuna meydan vermeyecek şekilde, hasat, harman ve depolama işlemlerinin tekniğine uygun biçimde yapılmasına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.  Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Tarım ve Orman İl / İlçe Müdürlüklerine başvurarak alabileceklerini belirterek, “Fındık üreticilerimize kazançlı ve bereketli bir hasat sezonu diliyorum” dedi.
Bayram AY
İl Müdürü V.Haber: SalihZeki İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi