ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

ŞARBON HASTALIĞI SALGIN TATBİKATI YAPILDI

ŞARBON HASTALIĞI SALGIN TATBİKATI YAPILDI

Tarih
Bu haber 801 defa okunmuştur.

............      Şarbon Hastalığı Salgın Yönetimi ve Saha Tatbikatı Gerçekleştirildi
İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından, 24-26 Eylül 2019 tarihlerinde İl/İlçe Müdürlüklerimizde görevli Veteriner Hekimlere yönelik 'Şarbon Hastalığı Salgın Yönetimi ve Saha Tatbikatı” konulu eğitim toplantısı düzenlenmiştir.
          Toplantıya İl Müdürü Bayram AY, Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığı Uzmanları, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Turgut GÜLER,  Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünde görevli uzmanlar, İl ve İlçe Müdürlüğü personelleri katıldı.
Toplantı ile ilgili açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Bayram AY "Şarbon Hastalığı hayvanlarda ani ölümlerle şekillenen, salgın özellikte olmayan bakteriyel bir hastalıktır. Zoonoz  bir hastalık olan şarbon insan sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. İnsan sağlığı açısından tehlike arz eden ve ölümlere sebep olan bu hastalıkla mücadelede Veteriner Sağlık çalışanları aşılama, kordon, karantina ve eğitim çalışmaları yürütmektedir. Toplantının İlimize hayırlı olmasını dilerim." dedi.        
    Toplantının İlk gününde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden Veteriner Hekim Ömer Faruk BİLGİÇ ve Dr. Anıl DEMELİ Dünyada ve Türkiye Şarbon, Şarbondan Korunma ve Mücadele Prensipleri, Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden Veteriner Hekim Dr. Ayhan AKMAN Şarbon Hastalığı Teşhisi, Numune Alma ve Gönderme Teknikleri ile ilgili sunum gerçekleştirmiştir. Soru ve cevap kısmının ardından teorik eğitim tamamlanmıştır. Toplantının 2. gününde 4 farklı senaryo ile grup çalışılması yapılmış ve öğlenden sonraki oturumda grupların sunumları gerçekleştirilmiştir. Tatbikatın 3. gününde Çarşamba ilçesinde bulunan süt işletmesinde Saha Similasyon Egzersizi yapılmış ve katılımcılara sertifikaların takdim edilmesi ile toplantı sona ermiştir.Haber: SalihZeki İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi