ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

HAYVANLARINI AŞILATTIRMAYANLARA PARA CEZASI UYGULANACAK

HAYVANLARINI AŞILATTIRMAYANLARA PARA CEZASI UYGULANACAK

Tarih
Bu haber 481 defa okunmuştur.

............      İlimizde İlkbahar Dönemi Şap Aşılaması
ve Sığırların Nodüler ekzantemi (LSD) Programı Başladı

İlimizde 2020 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı kapsamında 10 Şubat-15 Mayıs 2020 tarihleri arasında Şap ve LSD Aşılama Programları tamamlanacaktır. Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürü İbrahim SAĞLAM şunları söyledi:

“Şap Hastalığı; eskiden beri bilinen, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır. Bu hastalığa sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda duyarlıdır. Hastalıktan korunmada aşılama önemli olduğundan,  yetiştiricilerimizin 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlarına Şap aşısını mutlaka yaptırması gerekmektedir.
Sığır NodülerEkzantemi aşısı 3 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlara uygulanacaktır. Hastalık büyükbaş hayvanlara sineklerle bulaşan, deride nodül ve yumrularla karakterize edilen, et ve süt veriminde azalma yanı sıra damızlık değerinde düşme ile beraber ekonomik kayıplara neden olan ihbarı mecburi bir durumdur. En etkin korunma yolu ise aşılama ve sineklerle mücadele yoluyla olup büyükbaş hayvan sevklerinde Veteriner Sağlık Raporu almak için Şap aşısı ile beraber Sığır NodülerEkzantemi Aşısı şartı aranacağından yetiştiricilerimizin mutlaka çiçek aşısı yaptırmaları gerekmektedir.

5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup aksi yönde hareket edenler hakkında ilgili kanuna muhalefetten 2020 yılı için işletme başına 13.934 TL idari para cezası uygulanması hükmü de yasada yer almaktadır. Yine Şap ve LSD aşılarından herhangi birinin eksik olması durumunda hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek olup veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecektir.

Aşılama Programları, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz tarafından yürütülecektir. Üreticilerimize düşense mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleridir. Yetiştiricilerimizin LSD ve Şap Aşılama Programına göstereceği ilgi İlimizde Şap ve LSD Hastalığı ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır. Hayvan sahiplerine ve ilgililere önemle duyulur.”

                                                                                                                                    İbrahim SAĞLAM
                                                                                                                                    İl MüdürüHaber: SalihZeki İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi