ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

TRAKYA BÖLGESİNE KURBANLIK HAYVAN GÖTÜRECEKLER İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

TRAKYA BÖLGESİNE KURBANLIK HAYVAN GÖTÜRECEKLER İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Tarih
Bu haber 968 defa okunmuştur.

............

   
   Trakya Bölgesine Kurbanlık Hayvan Sevkleri

Trakya’da Uygulanan Aşılı Arilik Statüsü sebebiyle İstanbul ili Avrupa yakası ile Trakya bölgesindeki diğer illere kurbanlık hayvan sevkleri Bakanlığımızca yayımlanan ve önceki yıllarda da tüm yetiştiricilerimize duyurularını yaptığımız 2010/7 ve 2010/13 ve 2013/16 sayılı Genelgelerde belirtilen şartlar doğrultusunda yapılmaktadır.

Bu nedenle yurt içinde yapılacak canlı hayvan sevklerinde aranan şartlara ilaveten Trakya’ya yapılacak kurbanlık hayvan sevklerinde resmi veteriner hekimlerimizin muayene ve kontrollerinin yanında ve Şap Enstitüsü Müdürlüğünce yapılacak kan tahlillerinin neticesine göre karar verilmektedir.

Resmi veteriner hekim tarafından, Trakya’ya sevk edilecek hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenirken uyulması gereken kurallar aşağıda açıklanmıştır.

1.      Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmamalıdır.

2.      Hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olmalı veya en az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olmalıdır.

3.      İşletmenin 10 km çevresinde de en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olmalıdır.

4.      Hayvanlar sevk öncesinde 30 gün süre ile bir işletmede izole edilmeli, bu süre sonunda bütün hayvanlar şap virüsü varlığı yönünden teste tabi tutulmalı ve sonuçları negatif olarak bulunmuş olmalıdır.

5.      Karantinaya alınan işletmenin bu süre zarfında 10 km çevresinde şap hastalığı çıkmamış olmalıdır.

İstanbul ili Avrupa yakası ile Trakya bölgesindeki diğer illere Kurbanlık hayvan sevki yapmak isteyen yetiştiricilerin İlçe Müdürlüklerimiz ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.​
Ahmet ŞENOĞLU
Tütün Teknoloji Mühendisi
Samsun İl Web Sorumlusu

Haber: SalihZeki İLERİ

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi