ANASAYFA MOBİL SAYFA ALAÇAM VİDEOLAR VEFAT İLANLARI FACEBOOK HABER ARA İLETİŞİM

HABER ARA

Online Kişi:

DAMLAMA SU İLE ÇELTİK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE % 75 SU TASARRUFU ELDE EDİLDİ

DAMLAMA SU İLE ÇELTİK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE % 75 SU TASARRUFU ELDE EDİLDİ

Tarih
Bu haber 309 defa okunmuştur.

.............    Bafra’da Damlama Sulama Yöntemiyle
Çeltik Yetiştiriciliğinde % 75 Su Tasarrufu Sağlandı
Bafra Ovası'nda 134 bin dekar alanda Damlama Sulama yöntemi ile yetiştirilen çeltiğin hasadı törenle başladı. 2018 yılından günümüze kadar uygulanan damlama sulama yöntemi ile su kullanımında tasarruf sağlanırken ürün verimliğinin de arttığı gözlendi.
Açılışı tarla sahibinin yaptığı ve sırasıyla Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman TOSUNER, Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet DURSUN ve AK Parti Samsun Milletvekili Orhan KIRCALI’nın da birer konuşma yaptığı etkinlikte son olarak söz alan Samsun Valisi Dr. Zülkif DAĞLI da damlama sulama yönteminin önemine dikkat çekerek; " Samsun bereketli toprakların yoğun olarak bulunduğu iki önemli ovamızı barındıran gerçekten tam bir tarım şehridir. Bunun yanında çalışkan çiftçilerimiz var. Son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığımızın daha aktif olduğunu hep birlikte müşahede ediyoruz. Tabii, bugün asıl konumuzu teşkil eden damlama sistemleri dediğimiz diğer tarımsal alanlarda da yaklaşık 20 yıldır kullanılan ancak pirinç üzerine son 2 yıldır denenen ve başarılı bir şekilde sonuçlar veren bir sistemdir. Çok önemli bir yeniliktir. Bu manada suda % 75 oranında bir tasarruf sağlanması, verimlilikte gözlenen artış, toprağın daha sonra ikinci bir ürüne kullanılabilir olması çok önemli birer artıdır. Devrim niteliğinde yeniliktir. Bafra, tarımın bilinçli ve nitelikli olduğu bir ilçedir. Kurumlarımız her zaman çiftçimizin arkasındadır." şeklinde konuştu.
Pandemi nedeniyle katılımın sınırlı tutulduğu etkinlikte Vali Dr. Zülkif DAĞLI ve protokol üyeleri biçerdövere binerek çeltik hasadı yaptı. Programa ayrıca AK Parti Samsun Milletvekili Orhan KIRCALI, İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, Bafra Kaymakamı Cevdet ERTÜRKMEN, Bafra Belediye Başkanı Hamit KILIÇ, Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürü Ahmet Ersin GÖKÇE ve çiftçiler katıldı.Haber:

Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

RSS | Yazar Girişi

DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi