Alaçam Posta
ANASAYFA MOBİL SAYFA GALERİ ALAÇAM VIDEOLAR ALAÇAMSPOR SİTENE EKLE İLETİŞİM
ALAÇAM DETAY DERSHANESİNDEN SON SINIF ÖĞRENCİLERİNE ÖNEMLİ BİR KONFERANS

HABER ARA

Online Kişi:

ALAÇAM MÜBADELE DERNEĞİ BAŞKANI HADİ UYAR AKS TV DE

ALAÇAM MÜBADELE DERNEĞİ BAŞKANI HADİ UYAR AKS TV DE

Tarih Editör
Bu haber 2123 defa okunmuştur.

Anadoludan Bakış Programında mübadele konuşuldu.     26 Haziran 2012 Salı günü saat 20:20’de  AKS Tv’de Şakir DEMİRCİ’nin moderatörlüğünü yaptığı “Anadoludan Bakış” programında Mübadele ile ilgili bir sohbet yapıldı.

     Programa Samsun Mübadele Derneği kurucu Başkanı SAMULAŞ Genel Müdürü Akın ÜNER , Alaçam Mübadele Derneği Başkanı Eczacı Hadi UYAR ve Samsun Mübadele Derneği Başkanı eğitimci Salih MERİÇ konuk oldu.

     Programda sohbet şeklinde mübadele ile ilgili çeşitli bilgiler verildi.Bu bilgiler arasında ;

Mübadelenin bir değiş tokuş olduğu , 1923-1927 arası buradan giden RumlarınYunanistan’ın kayıtlarına göre 1,5 milyon civarında kişinin Yunanistan’a gittiği belirtildi.Ayrıca 1912 yılında yapılan Balkan Savaşı esnasında 600.000 , 1923 yılında Lozan Antlaşması gereği 450.000 Türk’ün Yunanistan’dan Türk Topraklarına geldiği söylendi.Gelenlerin 44.000’i Samsun’a gelmiş olup 22.000’i Samsun ve ilçelerinde iskân edilmiş ,geri kalan 22.000’i ise civardaki il ve ilçelere yerleştirildiği belirtildi.

     Programda Alaçam Mübadele Derneği Başkanı Ecz.Hadi UYAR  Derneğin geçtiğimiz günlerde Yunanistan’a bir gezi düzenlediğini  bu gezide yakın bir zamanda ilçemizi ziyaret eden Gümülcine Müftüsü İbrahim ŞERİF’in Alaçam’dan giden kafileyi karşıladığı ve güzel bir misafirperverlik örneği sergilediği belirtildi.Ayrıca oradaki Türklerin ve buradan giden Rumların bu ziyaretten çok memnun oldukları,çeşitli ikramlarda bulunduklarını söyledi.Oradaki vatandaşlarımızın buradan giden Mübadillere dedelerinin yaşadıkları ve mezarlarının olduğu yerleri gösterdiklerini bu ziyaretlerde duygulu anların yaşandığını anlattı.

      Gezi sırasında Selanik’te Devletimizin Kurucusu Büyük Lider Mustafa Kemal’in evininde ziyaret edildiğini çok yararlı bir gezi olduğunu bu tür gezilerin dernek vasıtasıyla bundan sonrada sürdürüleceğini söyledi.

     Alaçam Mübadele Derneğinin 24 Haziran 2012 Pazar günü düzenlemiş olduğu Etli Kazan Pilavı Şenliğinden de bahsedilerek bu şenliğe büyük bir katılımın olduğunu Alaçm’da yaşayan halkın yanı sıra çevre ilçe ve illerden gelenlerin olduğunu ilk olarak yapılan şenlğin geleneksel olarak bundan sonraki yıllarda yapmayı düşündüklerini söyledi.

     Ayrıca muhabirimiz tarafından çekilen Etli Kazan Pilavı ile ilgili resimler de AKS Tv’de “Anadoludan Bakış” programında yayın akışı sırasında gösterilmiştir.


Alaçam Posta Facebook Haber Paylaşma Butonu. Tıklayın ve bu haberi anında Facebook hesabınızda hızlı bir şekilde paylaşın. Alaçam Posta İnternet Sitesi

Alaçam Haberleri

ALAÇAM DETAY DERSHANESİNDEN SON SINIF ÖĞRENCİLERİNE ÖNEMLİ BİR KONFERANS

ALAÇAM DETAY DERSHANESİNDEN SON SINIF ÖĞRENCİLERİNE ÖNEMLİ BİR KONFERANS verimli ders çalışma yöntemleri ve geleceğin meslekleri

MEHMET AKİF İNAN ŞİİR OKUMA YARIŞMASI SAMSUN FİNALİ YAPILDI

MEHMET AKİF İNAN ŞİİR OKUMA YARIŞMASI SAMSUN FİNALİ YAPILDI MESCİD-İ AKSA ŞİİRİNİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI
Bu sayfadaki hiç bir içerik editörden izinsiz kopyalanamaz.
Alaçam alacamposta alacam alaçam haberleri alaçamlı güreş alaçam haber alaçam posta sizin için samsun alaçam

RSS Kaynağı | Yazar Girişi

sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi