21 MART DÜNYA DOWN SENROMU FARKINDALIK GÜNÜ


Haber Kategorisi : Kutlama Haberleri
Yayınlanma Tarihi : 21 Mart 2021 14:54
Okunma Sayısı : 1559
Haberin Yazarı : Yönetici
Haberin Kaynağı : Site Yönetimi

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Down Sendromu Günü Kutlama Mesajı;


           Down Sendromu Farkındalık Günü her yıl 21 Mart'ta tüm dünyada kutlanıyor. Down Sendromu Farkındalık Günü önemi "hayatın tam içinde olmak için hiçbir engel yoktur" mesajı verebilmeyi amaçlamaktadır.Birleşmiş Milletler, 21 Mart 2011 yılında Dünya Down Sendromu Günü ilan etti. Milyonlarca birey toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak maksadıyla 21 Mart’ta Down Sendromu hakkında paylaşımlar yapıyor. Down Sendromu’nda 21. kromozomun 2 tane yerine 3 tane olması bireyleri özel kılıyor. Sonuç olarak 46 kromozom yerine 47 kromozoma sahipler oluyorlar. Down Sendromlu bireysel uygun bir eğitim sonucunda toplum hayatına ayak uydurabiliyorlar.

        Down Sendromlular'da görülen bazı fiziksel özellikler; Çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olmasıdır. Bu özelliklerin hepsi veya birkaçı görülebilir.Down sendromu bir hastalık değildir. Genetik bir farklılıktır. Down sendromunu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbi tedavi yoktur. Tek yol eğitimdir..

      Samsun Valiliğinden Kutlama;+1 farkla dünyamızı güzelleştiren melekler; hayat sizinle daha güzel, iyi ki varsınız.Karşılıksız ve sınırsız sevginizle hayatımıza kattığınız değerin farkındayız ve her zaman yanınızdayız.#Down Sendromu Farkındalık Günü'nüz kutlu olsun.

Samsun ValiliğiLinkedIn'de Paylaş
'de Paylaş
Telegram'da Paylaş
WhatsApp'da Paylaş