YAKAKENT TE SOMON HASADI BAŞLADI


Haber Kategorisi : Yakakent Haberleri
Yayınlanma Tarihi : 25 Mayıs 2023 17:59
Okunma Sayısı : 954
Haberin Yazarı : Yönetici
Haberin Kaynağı : Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Samsun Yakakent'te Türk Somonu Hasadı Başladı


        Samsun İli Yakakent İlçesinde, 25.05.2023 Perşembe günü itibarıyla ilk Somon Balığı hasadı gerçekleştirildi. Törene; Yakakent Kaymakamı Abdüssamed Kılıç, Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, her iki ilçenin Hâkim ve Savcıları, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM ile ilgili şube müdürleri, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Törende konuşan İl Müdürü İbrahim Sağlam, yeni sezon Türk somonu hasadının hayırlı ve bol bereketli olmasını temenni ettiği konuşmasında; Samsun'da Su Ürünleri Yetiştiricilik Belgesi almış 35 tesis bulunduğunu ve bunun 12 adedinin Yakakent İlçesinde bulunduğunu belirtti.

İl Müdürü Sağlam, konuşmasının devamında: “İlimizde yürütülen Su Ürünleri Yetiştiriciliği Projesi kapasitesi yılda 20 bin 832 ton olup, bunun 15 bin 223 tonu Alabalık, 5 bin 540 tonu Levrek Balığıdır. Geçtiğimiz 2022 yılında Samsun'da; ağ kafeslerde 8 bin 669 ton Alabalık ve 2 bin 109 ton da Levrek olmak üzere toplamda 10 bin 778 ton Su Ürünlerinin yetiştiricilik yolu ile üretimi gerçekleştirildi. Bakanlığımız, destekleme ödemelerinde büyük Alabalık Üretimi için tonaj sınırlaması getirdiğinden tesis başına 350 tona kadar destek ödemesi yapılmıştır. Bu kapsamda, 2022 yılında; toplam 7 bin 149 ton Türk Somonu üretimi gerçekleşmiş ve bunun 5 bin 173 tonuna kg başına 1,50 TL’den olmak üzere 5 milyon 972 bin lira destekleme ödemesi yapılmıştır. Bugün ilk hasadını gerçekleştirdiğimiz Türk Somonunun İlimize ve Ülkemiz tarım ve ticaretine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Derbent Baraj Gölü'nde yetiştirilen alabalıkların bir kısmının iç piyasada tüketildiğini, büyük bir kısmınınsa ortalama 500- 600 gram ağırlığa ulaşınca Yakakent ilçesinde bulunan Su Ürünleri Yetiştiricilik Tesislerine nakledilerek 4-5 kg ağırlığa ulaşınca Türk Somonu olarak ihraç edildiğini aktaran Sağlam, bu yolla ülkeye önemli miktarda döviz sağlandığını vurguladı.

 
LinkedIn'de Paylaş
'de Paylaş
Telegram'da Paylaş
WhatsApp'da Paylaş